Udruga Korijeni pustare može se pohvaliti da, vidljivo je čitajući financijsko izvješće, 12 godina za redom godinu završava pozitivno.
Izabrano vodstvo Udruge: Predsjednica Kristina Delali Vetengl, dopredsjednik Mato Vila, tajnik Zdravko Šimić, Branko Vadlja i Ivan Kastel prezentirali su što je prošle godine Udruga radila.
IZVJEŠĆE O RADU:
– U znak priznanja za njihov doprinos, nakon provedenog poziva i odabira kandidata, načelnik Općine Antunovac, Davor Tubanjski, uručio je povelje za doprinos u razvoju Općine u području kulture i lokalne samouprave Josipu Marjanoviću, Branku Vadlji i Ivanu Kastelu.
– Pruga je u završnoj fazi uključujući pružni trak – šine, drvene i metalne pragove, usmjerivače pravca (veksle), „T“ čavle, spojnice i roto ploče

– Vagoneti su u završnoj fazi
– Prema Ugovoru o posudbi, Hrvatska industrija šećera d.d. ustupila je Udruzi parnu lokomotivu, odnosno starodobni parni stroj koji je početkom 20. stoljeća korišten na poljima zasijanim šećernom repom u okolici Osijeka za potrebe osječke šećerane. Posudba je izvršena u svrhu izlaganja lokomotive kao industrijskog eksponata u sklopu registriranih djelatnosti Udruge, na neodređeno vrijeme. Eksponat je uspješno prevezen i postavljen na uskotračnu prugu, gdje zauzima značajno mjesto u muzejskoj postavi.
– Na spomen zidu postavljeno je po šest kamenih ploča, koje svojim izgledom podsjećaju na prozor sa šest okana.
Na svakom od tih okana nalazi se po jedna kamena ploča s uklesanim imenima 120 pustara, čuvajući sjećanje na njihovu povijest. Iznad svega stoji natpis “Pustare”, dok se u podnožju, na nakošenom postamentu, ističe uklesana poruka:
“Ostale su rane što nas bole, još nas ima onih što ju vole.”
– Završen je arteški bunar s đermom, čija impozantnost i veličina privlače pažnju prolaznika, potičući ih na istraživanje ovog još nedovršenog muzeja na otvorenom.
– podignut je zvonik kao simbol vjere, povezan s pričom o Ritskom Isusu iz knjige Pustare južno od Osijeka.
Zahvaljujući donaciji župnika Andrije Vrbanića i župljana crkve Sv. Rozalije Djevice, zajedno s filijalama Antunovac, Divoš, Josipin Dvor, Ernestinovo, Laslovo, Petrova Slatina i Paulin Dvor, na zvoniku se danas nalazi zvono iz 1923. godine.
– Kandelabri su prošli proces pjeskarenja, konzerviranja i plastificiranja te su spremni za postavljanje u nadolazećem periodu
– Uz kontinuirani rad na Pustaraškom ćošku, članovi Udruge organizirali su brojne tradicionalne aktivnosti, uključujući i obilježavanje 150 godina od uzgoja svinje fajferice. U spomen na ovu značajnu obljetnicu, Udruga Korijeni pustare organizirala je 18. siječnja 2024. izložbu fotografija pod nazivom “Fajferica se vraća kući”, nakon koje je uslijedio okrugli stol. Renomirani stručnjaci govorili su o važnosti ove pasmine kroz različite aspek-te:

Dominik Knežević – predsjednik Udruge uzgajivača crne slavonske svinje fajferice (Predstavljanje Udruge i njenog rada)
Dr. sc. Marija Hefer, redovita profesorica, Medicinski fakultet Osijek (Nutritivna vrijednost masti i mesa fajferice)
Dr. sc. Goran Kušec, redoviti profesor, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek (Potencijal fajferice za proizvodnju tradicijskih suhomesnatih proizvoda)
Dr. sc. Vladimir Margeta, izvanredni profesor, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek (Povijesno-tradicijski kontekst fajferice)
Dr. sc. Boris Lukić, izvanredni profesor, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek (Genetska vrijednost fajferice)
Dr. sc. Dragan Solić, načelnik Sektora za uzgoj, testiranje i genetsko vrednovanje, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (Značaj uzgojnog programa u budućem razvoju fajferice).
– U spomen na nestale pustare, Udruga je, organizirala tradicionalnu rekreativno-edukativnu biciklijadu Tragom pustara.
– Manifestacija Antunovački dani okuplja velik broj ljubitelja dobre glazbe, čobanca, folklora i kulturne baštine. Glavni pokrovitelj ove manifestacije je Općina Antunovac, a održava se povodom Dana Općine.

– Udruga Korijeni pustare aktivno sudjeluje u organizaciji tradicionalne čobanijade te obogaćuje program različitim aktivnostima, uključujući dječje pustaraške igre, sajam domaćih proizvoda i rukotvorina te nastupe kulturno-umjetničkih društava uz prigodan koncertni program.
– Članica Lydia je nastavila s književnim stvaralaštvom te je 21. studenog 2024. godine, u prostorijama Kluba knjižara Nova, pod organizacijom Matice hrvatske, predstavljena njezina knjiga Oboje bosonogi. Na promociji zbirke, koja sadrži čak 60 priča, uz autoricu je sudjelovala i urednica te dopredsjednica Ogranka Matice hrvatske, Tatjana Ileš. Posebno smo ponosni što je Oboje bosonogiprije mjesec dana dobila srebrnu povelju Matice hrvatske, čime su autorica, urednica i članovi Udruge dobili dodatno priznanje za predan rad i trud.
–