Muzej Slavonije Osijek i ove godine organizira prigodni adventski program za posjetitelje – najavile su to iz Odjela edukacije i promidžbe viša kustosica pedagoginja Jesenka Ric i kustosice Odjela umjetničkog obrta voditeljica Andreja Šimičić i Gabrijela Odobašić.
– Očekuju nas tematske radionice, stručna vodstva, koncertna večer te prigodna tematska izložba Muzejski božićni salon na koje pozivamo sugrađane.
Već je sinoć održana radionica Vez po papiru na kojoj su Šokice Ana Dragić i Ljubica Pilipović iz Udruge Šokačka grana, čuvarice baštine, podučavale tradicijskim običajima i tehnici vezenja na papiru – izradi božićne čestitke sa mustrom koju će polaznici moći, kao djelo vlastitih ruku, darovati dragoj osobi.
Male farbarije je radionica koja će biti 2. prosinca u 11 sati u sklopu gostujuće izložbe “Molovanje i farbanje – prikaz tradicijskog umijeća bojenja tekstila”. Radionica je za djecu stariju od 12 godina, mlade i odrasle. Bogata baština Slavonije, Baranje i Srijema poznaje tekstil izrađen i ukrašen u malim kućnim farbarijama pomoću masivnih rezbarenih kalupa. Dio ovih tradicija oživjet će pomoću vlastito izrađenih matrica i štampanja na tekstil. Inspiraciju će pronaći u originalnim muzejskim predmetima, motivima i bojama s Anjom Brabec Žeravica i Jasminom Jurković Petras, Gradski muzej Virovitica.
Nadalje, 7. prosinca je u 19 sati je rezerviran za djela baroknog kiparstva Ivana Komersteinera čija se djela čuvaju u Zbirci kiparstva Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. Oltari su pri regotizaciji katedrale rastavljeni, izmješteni, a zatim pronađeni i dopremljeni u Zagreb da bi 1925. godine bili izloženi na velikoj kulturno-povijesnoj izložbi povodom 1000-te godišnjice hrvatskog kraljevstva. Voditeljica je Jasmina Fučkan. Već 9. prosinca u 11 sati će se ukrašavati medenjaci i vratiti polaznike u doba kada su se grane jelki kitile jestivim medenjacima ukrašenih snijegom. Radionicu su osmislile Ana Dragić i Ljubica Pilipović.
Nadalje, 14. prosinca u 19 sati će posjetitelji moći pogledati Muzejski božićni salon postavljen stvarima Osječana iz doba prije stotinu godina. Kustosice Andreja Šimičić i Gabrijela Odobašić su iznijele muzejski najbolji porculan i svečane čaše, ulaštilo se srebrni pribor za jelo, a posude i ukrase stola osvijetljeni su posebnim svijećnjacima.
Na Salonskom koncertu 19. prosinca u 19 sati Osječani će se prepusti čaroliji klasične glazbe i solističkim izvedbama studentica s Odsjeka za glazbenu umjetnost Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Za ovu poslasticu odgovorni su prof. Berislav Jerković, studentice Studija Pjevanja AUKOS u pratnji umjetničkog savjetnika Ante Blaževića.
I za 21. prosinca u 19 sati pripremljena su “Recentna istraživanja u Zbirci grafike MUO – Marijan Detoni”. Posljednje dvije godine voditeljica Zbirke grafike Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb dr. sc. Antonia Došen posvetila je istraživanju grafičkog opusa Marijana Detonija, hrvatskog najistaknutijeg grafičara iz vremena između dva svjetska rata prepoznatljivog po mapi grafika Ljudi sa Seine iz 1934. godine. O ostalim grafičkim ciklusima i fazama stvaralaštva Marijana Detonija, kao i njegovoj važnosti za fundus Muzeja, saznat ćete više na predavanju kojim će se razotkriti grafičko stvaralaštvo ovog majstora.
Kustosi doslovno žive baštinu u svojom domovima, a dokaz tome je što će kustos Grgur Marko Ivaković je za prigodu kićenja božićne jelke osigurao vlastite izvorne staklene obiteljske božićne ukrase koji su u njegovoj obitelji prenošeni s koljena na koljeno.