Danas su, na nagovor Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, na prvi dan korizme – pepelnicu – neki Osječani posljednji puta otresli pepeo s cigarete i odlučili više ne pušiti.
Naime, danas je obilježen Dan nepušenja, a o štetnosti te navike 40 posto muškaraca i 38 posto žena, starijih od 15 godina, u Hrvatskoj govorila je izv. prof. dr. sc. Senka Samardžić, voditeljica Službe za javno zdravstvo Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije.
Oni koji su baš danas odlučili baciti cigarete, makar ih se odričući samo za vrijeme korizme, a da bi im “smirili živce” dobili su jabuke. Dobra stvar – umjesto dima u ustima okus jabuke.
– Ovaj omjer pušača mogao bi se preslikati i na Osječko-baranjsku županiju jer su podatci reprezentativni. Govorimo li o novooboljelima od raka pluća, koja je glavna bolest koju želimo spriječiti prestankom pušenja duhana, 2020. godine su 232 su osobe novootkivene, a prošle godine su 203 osobe preminule. Na razini Hrvatske godišnje oboli oko 3000 osoba, a otprilike su tako kreće i brojka smrtnosti – prezentirala je Samardžić opće statističke podatke.
Inače, svake godine se na Pepelnicu obilježava ovaj dan kako bi se potaknulo građane, i vjernike i one koji to nisu, da se priključe akciji i odreknu duhanskog dima, nadajući se da će i nakon korizme ostati nepušaći.
– Željela bih da ovo bude uvod u zdrav način života. U odustajanju od pušenja duhana bitno je odabrati dobar motiv, okružiti se s ljudima koji će vam dati potporu, vaši prijatelji i obitelj su najvažniji u tim trenutcima. Ukoliko imate bilo kakvih nedoumica preporučuje se posavjetovati se s obiteljskim liječnikom. U Hrvatskoj se trenutačno provodi i rano otkirvanje raka pluća, gdje obiteljski liječnici šalju osobe po određenim kriterijima na CT snimanje pluća, a isto tako u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo se provodi “Škola nepušenja” za sve koji se žele odreći pušenja. Bitno je samo nazvati Zavod i upisati se u jednu od grupa – savjetuje Samardžić.
Pušenje duhana smatra se velikim javnozdravstvenim problemom te jednim od najznačajnijih čimbenika rizika za zdravlje. Uz Svjetski dan nepušenja, 31. svibnja, u Hrvatskoj obilježavamo i nacionalni dan nepušenja, Hrvatski dan bez duhanskog dima, s ciljem podsjećanja javnosti na važnost prestanka pušenja. Hrvatski dan bez duhanskog dima obilježava se u specifično razdoblje, kada mnogi promišljaju o promjenama navika i odricanja od nečega u čemu uživaju. Prestanak pušenja povezuje se s boljim, zdravijim, duljim i kvalitetnijim životom za sebe i svoju okolinu. Cilj je ne zapaliti cigaretu 24 sata, steći uvid da to nije nemoguće te nastaviti s apstinencijom.
Pušenje duhana spada u teške ovisnosti s visokim ovisničkim potencijalom. Svakodnevna konzumacija razvija ovisnost već za nekoliko tjedana, kod adolescenata čak i ranije. Ovisnost se definira kao skup fizioloških, bihevioralnih i kognitivnih fenomena u kojih uporaba neke psihoaktivne tvari ili skupine tvari, za osobu dobiva veću važnost, nego drugi obrasci ponašanja koji su prije imali veću vrijednost, nego drugi obrasci ponašanja koji su prije imali veću vrijednost.
Razlikujemo fizičku ovisnost, koja se očituje sindromom ustezanja (apstinencijskim sindromom) kod kojeg se nakon prestanka uzimanja tvari zbivaju neugodne tjelesne promjene te psihičku ovisnost, koja obuhvaća osjećaj zadovoljstva i želju za ponavljanjem učinka tvari ili izbjegavanjem nezadovoljstva izazvanog njenim neuzimanjem. U etiologiji ovisnosti o duhanu važnu ulogu imaju tri čimbenika i njihovo uzajamno djelovanje: sociokulturalna sredina, psihološka i biološka svojstva pojedinca te dostupnost duhanskih proizvoda na tržištu. Uspješnost prestanka pušenja ovisi o motivaciji, stupnju ovisnosti o cigaretama, kao i o podršci koja se prima tijekom odvikavanja od pušenja.