
U Narodnoj knjižnici Centra za kulturu Čepin svojim se prvijencom – knjigom “Sumrak pravde: progon Podunavskih Nijemaca kroz osobne sudbine” predstavio Čepinac Bernard Majer.
Voditeljica Knjižnice Marija Čačić, koja je moderirala promociju, kazala je da su ponosni što predstavljaju knjigu svog sumještanina.
– Djelo pripada našoj Zavičajnoj zbirci. Autor je naš mještanin, mjesto je radnje Čepin, radi se o žiteljima Čepina pa će mnogi prepoznati slične sudbine svojih obitelji, rodbine, predaka, susjeda, prijatelja… – kazala je Čačić.
Knjigu su, uz autora, diplomiranog teologa koji predaje vjeronauk u OŠ M. Kreća Čepin, predstavili Slavko Babić, profesor povijesti i Željka Jovanovac, profesorica povijesti i hrvatskog jezika te župnik dr. sc. Đurica Pardon, a čestike je Majeru uputio i ravnatelj Centra za kulturu Čepin Željko Mamić.
Majeru su knjige životni suputnik, tijekom obrazovanja, pa na nastavi vjeronauka kojeg drži malim Čepincima, i sada ima vlastitu koja se našla mjesto među svim onima koje rado uzima s polica ove knjižnice za čitanje i obrazovanje.
– Knjiga je u dokumentarnom obliku, govorim o progonu Nijemaca poslije Drugog svjetskog rata, i o osobnoj sudbini i trnovitom putu moje rodbine na temelju dokumenata koje sam pronašao. Jako me, kao hobi, osim trčanja i šaha, zanima povijest. Knjiga je drukčija, netko će pitati zašto sam progovorio kao o teškim temama koje se mogu različito tumačiti, tu su ideološki prijepori… E, ja sam ih potpuno zaobišao, nema nikakvih podjela, radi se o tome da u svim tim ratnim sukobima nastradaju obični ljudi. To mi je bio cilj, naglasiti istinu na temelju dokumenata jer imam osjećaj da je to prešućeno, prevaziđeno, možda čak izokrenuto… Napravio sam najbolje što sam mogao, ispričao sam priču i o djedu koji nije bio pripadnik niti jedne vojne formacije a jednostavno su ga, kao i brojne druge s istim prezimenima pokupili i odveli u logor u Grabovcu na prisilni rad i na kraju likvidirani. To se i djedu dogodilo, grobno mu mjesto nije pronađeno. A uzroci, presuda, razlog, krivnja – ništa. Nije jedini, znatan broj je tako stradao, neki su raseljeni, oduzimala se imovina obiteljima, proglašavani smo neprijateljima naroda, stigmatizirani, ostali smo bez ičega, bez sredstava za život – ispričao je Bernard Majer sažetak knjige koja ima stotinjak stranica i u kojoj kao autor nije podlegao nekakvoj osvetoljubivosti, naprotiv imao je odmak od osobnosti i sve radio na autentičnim dokumentima.