Odjel za biologiju pripremio je zanimljivo predavanje kako bi među studentima popularizirao biologiju u poduzetništvu. Doveli su dobre primjere iz prakse na panel raspravu u povodu obilježavanja jubilarnog 10. Biolog-i-Ja s dodatkom Zajedno u poduzetništvu.
Svoje su primjere snalažljivosti iznijeli prof.dr.sc. Gordan Lauc (GENOS d.o.o), Nataša Uranjek, mag.ing.agr. (Promo eko d.o.o.), Mario Jakopec, mag. educ. biol. et chem. (Luka znanja), Filip Lauc (Jaspero d.o.o.) i Ivan Lauc (Plodovi.HR).
Moderatorica je bila doc.dr.sc Senka Blažetić, raspravljalo se o važnosti biologije kao znanosti, važnosti interdisciplinarnog pristupa obrazovanju, mogućnostima praktične primjene stečenih znanja, te kompetencijama biologa i njihovom mjestu u svijetu poduzetništva. Dakle, nije laboratorij jedino radno mjesto u kojem se mnogi studenti vide nakon školovanja.
Gordan Lauc podsjeća da je temeljna zadaća sveučilišta poticati poduzetništvo jer tako društvo ide naprijed. “Biologija je iznimno važna u poduzetništvu kao jedna od temeljnih grana moderne industrije, od biotehnologije do proizvodnje hrane. Veliki je problem nedostatak pozitivnih primjera u Hrvatskoj gdje ljudi vlastitim trudom i znanjem nešto konkretno naprave. Nadam se da će ovi primjeri na panel raspravi potaknuti studente da krenu tim smjerom”, izjavio je prof., Lauc.
Ivan Lauc poručio da se mogu raditi velike i ozbiljne stvari u Hrvatskoj, neovisno koliko su teške. Mjesta za biologe i mlade ima šanse pogotovo što se sada financiraju stvari kojima se pokušava svijet napraviti boljim mjestom. “Ne moraju se raditi samo profitabilne biznise, nego i one koji mijenjaju stvari na bolje. Mi smo uzeli probali napraviti za ozbiljan svjetski problem, a to je način na koji se društvo hrani. Trenutno, prehrana društva nije održiva, a mogla bi biti, mi u Osijeku imamo odlične pretpostavke za napraviti to. S malim investicijama možemo pokazati dobre primjere i širiti ih drugima koji to isto žele raditi u proizvodnji hrane”, kazao je Ivan Lauc.
Nataša Uranjek istaknula je da su put k uspjehu nužni red, rad i disciplina. Njezina je firma iskoristila sinergiju djelatnika više struka koje je Uranjek uspješno spojila u interdisciplinarnim poslovima izrade studija utjecaja na okoliš, okolišnih dozvola, elaborata, izviješća o sigurnosti, izrade operativnih planova za civilnu zaštitu i kontroli ekoloških proizvođača.
Jakopec je ima obrt za podučavanje, istraživanje i savjetovanje. “Primarno se bavim instrukcijama iz kemije jer sam završio biologiju i kemiju kada je to bio ovdje zajednički studij. Želim potaknuti druge da mogu isto napraviti primjerice za biologiju. Ja sam imao znanja, a tražio sam dodatan posao za sebe. Krenuo sam polako, ali ako su oni koji poslušaju savjet da budu strpljivi i odlučni uspjeh neće izostati. Ovo je posao u kojem vam znanje uz usmenu predaju i prepoznatljivost donosi nove klijente”, poručuje Jakopec.
Blažetić smatra da su odabrali temu koja je jako zanimljiva njihovim studentima prvenstveno, a zapravo i kolegama i svim ostalima koji imaju želju saznati što to rade biolozi i na koji način mogu s njima surađivati.
– Nema područja u kojem ne možete naći mjesto za biologa, znači da biolog može pridonijeti tome, Većina naših studenata se ne vidi u poduzetničkim vodama, kada upisuju fakultet to im nije primarni cilj, niti kada ga završe. Zato ih želimo potaknuti pokazujući im koliko su široke njihove mogućnosti dajući primjere uspješnih biologa i poduzetnika koji rade u području biologije – kazala je docentica Blažetić.
Sudionike je pozdravila izv.prof.dr.sc. Tanja Žuna Pfeiffer, Pročelnica Odjela za biologiju.