U Osijeku gdje su ljudi ginuli i od granata za vrijeme rata ali i od otpalih grana u mirno vrijeme pomislio sam da na toliki broj stabala ova koja su se za nevremena srušila, i srećom nikoga poklopila, čovjek bi pomislio da se o zelenilu više brine i da su uklonjena sva ona koja bi mogla biti potencijalno opasno. Grad ima neki registar zelenila i rekoh sebi da mi je možda promaknulo da je posrijedi neki novi pristup svemu tome kako se više ne bi događali slučajevi kao što je bio onaj kada nam je sugrađanka poginula nakon što je na nju pala grana. Možda i jeste novi pristup jer na tolike zelene površine ovo što je orkanski vjetar iščupao je jako malo – prije su svaka jača kiša i vjetar “prirodno” odstranjivali suvišne grane.
No, ipak ima onih koji stvarno primjenjuju ovaka pristup kontroli trulosti stabala i onih koji su potencijalna ugroza, ali u Osijeku susjednom Čepinu. Sjetimo se samo drvoreda ogromnih platana i što bi se dogodilo da je neka od njih popustila.
NITI JEDNO STABLO NIJE PALO
Za vrijeme udara vjetra nije popustilo niti jedno stablo ili granao. A to je rezultat odgovornog pristupa uređenju hortikulture i to u seoskoj sredini za koje bi svi pomislili da se nešto poput kontinuirane brige, odnosno prevencija najčešće preskače.
No, u Čepinu to nije tako, možda nisu jedini, ali sigurno mogu bit primjer mnogim većim gradovima i općinama. Načelnik Općine Čepin Dražen Tonkovac priča da proteklih desetak godina brinu o uređenju hortikulture i održavanju zelenih površina.
Mještani sa štetom na objektima se za pomoć u popravkama uništenog crijepa na krovu i slično, a zbog njihove sigurnosti, mogu obratiti Komunalcu na telefon 380 500
općinski načelnik Dražen Tonkovac,
KONTINUIRANA BRIGA O HORTIKULTURI
– To podrazumijeva i sadnju novog drveća, ali iznad svega redovno uklanjanje dotrajalog, za okolinu opasnog drveća i obrezivanje krošnji. Djelatnici Komunalca Čepin d.o.o su tijekom godina, osim ovakvog održavanja javnih površina, izlazili na teren i na zahtjev mještana koji su imali potrebu ukloniti opasno drveće na privatnim nekretninama.
Kontinuirana briga rezultirala je ljepšim okolišem, ali ono najvažnije – sigurnim okolišem! Svjedoci smo toga osobito proteklog vikenda kada je nevrijeme poharalo i našu županiju. Štete na stambenim objektima su se dogodile, no na području općine nije bilo starog, trulog drveća koje bi nanijelo ozbiljnu materijalnu štetu ili ugrozilo život slučajnog prolaznika ili korisnika nekretnine – ističe Tonkovac.
Takva odluka pokazala se najrazumnijom i najodgovornijom i poticaj je to Općini da nastavi intenzivno održavati hortikulturu, nadzirati stanje na terenu oru postojećeg, ranije zasađenog drveća i sadnji novih drvoreda, za još ljepši i još sigurniji okoliš.
ZOVITE, “KOMUNALAC” DOLAZI U POMOĆ
Djelatnici Komunalca Čepin su priskočili u pomoć mještanima i tako je već nekoliko dana od jutra do večeri na terenu, rade i nakon dojava komunalnog redara i nakon dojava mještana. Uspješno saniraju štete od nevremena koje su mještanima nastale na njihovim privatnim nekretninama.
– Ovim putem obavještavamo sve mještane općine Čepin, kojima je zbog nevremena nastala šteta na objektima da se za sve popravke, mislim tu na uništen crijep na krovu, napuklo drvo, srušena ograda i slično, a zbog vaše sigurnosti možete obratiti za pomoć djelatnicima Komunalca Čepin d.o.o. na broj telefona 380 500 – poručuje Tonkovac.
Željko Barišić, direktor Komunalca, navodi da se bave održavanjem čistoće, održavanjem javnih zelenih površina na približno 200.000 četvornih metara, ali i građevinskim radovima.