Kraj s mnogobrojnim prirodnim ljepotama, rijekama, zaštićenim područjima kao što je to erdutski jako mnogo polaže na zaštitu, a kako bi na to podsjetili u četvrtak su se u daljskom Domu kulture okupili upravo baš svi oni koji su najbogatiji kulturom ekologije – najmlađi iz škola i vrtića zajedno s djelatnicima komunalnog poduzeća Čvorkovac i čelnicima erdutske općinske uprave.
Ovi stariji su za svojih više od 220 najmlađih sumještana pripremili razne igre, radionice, crtanje… tako da su se djeca odlično zabavila, prisjetila kako se čuva okoliš od različitih onečišćenja, uživala u crtanom filmu i video prezentacijama, pizzama i sokovima s kojim su ih Čvorkovac i Općina Erdut počastili.
Cijela je sala tijekom prijepodneva razmišljala o planetu Zemlji, razvrstavanju i gospodarenju otpadom pod motom “Ako hoćeš biti netko, budi EKO” koji se nalazi na majicama koje su svi sudionici dobili.
Gotovo se nisu dali propitkivati znaju li kako se čuva priroda, a na to pitanje jasan se odgovor vidio iz njihovih radova i razgovora pa ne čudi što su nas čudno gledali svi odreda kada smo ih o tome pitali.
A ovo se veliko druženje s njima, kazala je Anđelka Tomašević, direktorica Čvorkovca, najdražim i nasavjesnijim sugovornicima održalo u organizaciji Čvorkovca d.o.o., i u suradnji s Općinom Erdut i Fondom za zaštitu okoliša u sklopu Dana otvorenih vrata Reciklažnog dvorišta Studenac i predavanja po ekološkim kreativnim radionicama i predavanjima po naseljima zbog usvajanja novih znanja o tome kako odgovorno gospodariti otpadom.
– Nema ljepšeg načina od ovoga da se okupimo i obilježimo Svjetski dan planeta Zemlje koji je službeno 24. travnja. Svake godine ga obilježavamo na poseban način velikim zajedničkim akcijama u cijeloj općini. Mi svoj cijeli ovaj tjedan u aktivnostima njegovog obilježavanja kroz različite radionice, od ponedjeljka do subote, na kojima naše sumještane, naročito našoj djeci, želimo približiti koliko je važno brinuti o našoj Zemlji.
Tema ovog susreta s našom djecom “Je li sve smeće baš smeće i može li otpad dobiti novostvorenu vrijednost”, očekujem da ćemo svi skupa nešto naučiti. Pripremili smo im različite radionice na kojima će se upoznati koja je kantica za što, gdje i koji otpad ide u kanticu, a najčešće oni to prenose u svojoj kući. Vjerujte mi, iz iskustva znam da to bude najčešće tako.
Da nam bude dodatno zabavno pogledali smo zajedno jedan edukativni crtani film. Sam projekt koji danas radimo je sufinanciran od Fonda za zaštitu okoliša i Općine Erdut. Ovdje su djeca iz OŠ Dalj, OŠ Bijelo Brdo i Dječjeg vrtića Mali princ Bijelo Brdo i Dalj. Raduje nas toliki broj gostiju – kazala je Tomašević.
Poručila je svima nama odraslima da se ugledamo na našu djecu, da malo njihovog entuzijazma “ukrademo” jer na taj način ćemo sigurno ostaviti u boljem stanju Zemlju nego što smo je mi dobili u naslijeđu.
Jugoslav Vesić, načelnik Općine Erdut, pohvalio se kako imaju odličnu djecu i općinsko komunalno poduzeće koji vode brigu da im okoliš bude uredan i čist.
– Površinski smo jako veliki, 159 kvadratnih kilometara i predivnu prirodu,imamo 36 kilometara Dunava, 12 kilometara Drave, posebnosti poput ušća Drave u Dunav, velikog broja ritova, prirodnih staništa, puno zelenila, šume… Pored toga što je to veliko bogatstvo s druge strane postoji obveza da kroz ekološku svijest građana pokušavamo to podići na višu razinu.
Čvorkovac uvijek specifično obilježava Dan Zemlje, daljski dom je prepun mališana koji će informacije dobivene kroz igru i edukacije primjerene njihovom uzrastu i filmove prenijeti u svojima kod kuće, prijateljima…
Djeca su najbolji promotori naše eko ideje već dugi niz godina, smatram da je to apsolutno ispravan put jer ova djeca puno lakše prihvaćaju sve to i kasnije kao odrasli ljudi ostaju takvim vrijednostima dosljedni. A sada upozoravaju i vrše pritisak na svoje roditelje, bake, djedove i sve koji su s njima da što bolje odvajamo otpad kojim Čvorkovac bolje gospodari – kaže Vesić.
DJECA SU NAJBOLJI EKO PROMOTORI
Čvorkovac razvrstava, na kućnom pragu svi imaju četiri kante. “Naravno, ima tu još problema, kažem da smo veliki, imamo 2500 vikendica na području općine.
To su neki problemi s kojima smo suočeni, ali ovakvim akcijama mladima možemo podići kulturu u ekološkom smislu da bi nakon toga i odrasli to shvatili”, kaže Vesić.