I posljednji slučaj pronalaska bombe u Baranji nedaleko Osijeka, odnosno preciznije općine Bilje zabilježen u ovom nekada ratnom području području i nebrojenim minama zasijanim hektarima Slavonije i Baranje dokazuje da je upitno kada ćemo se riješiti zapravo i posljednje opasne po život eksplozivne stvari.
Unatoč silnim dugogodišnjim nastojanjima naših pirotehničara iz firmi koje se takvim poslovima bave kao i pirotehničara i inžinjeraca iz Hrvatske vojske, potom i vlasti koje su fokusirane da na sve načine ubrzaju proces čišćenja od mina, ali i zahvaljujući milijardama utrošenih kuna iz državnih i županijskih i lokalnih proračuna i fondova i novca prikupljenih na kojekakvim donatorskim konferencijama za prikupljanje sredstava za deminiranje, pronalaze se i mine čak iz II Svjetskog rata.
Posljednja koja je pronađena prijetnja je već desetljećima, sva je sreća da netko već odavno nije stradao jer je riječ o bombi izbačenoj iz aviona u II. Svjetskom ratu, koja je, kako stoji u obavijesti MUP-a Policijske uprave osječko-baranjske, pronađena u četvrtak na prostoru Parka prirode Kopački rit.
Eksplozija koja će se čuti danas tijekom dana je zbog toga što će se uništiti na mjestu pronalaska, jer se uobičajeno u takvim situacijama, uništava na mjestu pronalaska.
Dakle, avionska bomba se ne miče nigdje da ne bi nakon devedesetak godina “odradila” ono što je kanila kada je dotaknula baranjsku crnicu.
U Bilju, nažalost, nema onoga koji nema iskustva s granatama, bombama, minama i drugim ubojitim sredstvima kada su preživjeli tragediju, no, Općina nije, kako kaže općinski načelnik Željko Cickaj, o ovoj avionskoj bombi obaviještena pa je to prokomentirao.
– Prvi glas o bombi mi je od vas, ništa službeno nismo dobili. Odmah ću nazvati da čujem podrobnije informacije. Čudi me, to je prostor kojim ne upravlja Općina Bilje. Taj je prostor pod nadležnosti JU PP Kopački rit, ali me čudi kako to da, primjerice u slučajevima požara kakvih je bilo na području Kopačkog onda od Općine Bilje traže da plati troškove njihova gašenja, odnosno troškova vatrogasaca. Pa kako da ja plaćam za ono za što nismo nadležni, pitam se ja kojemu su kao općinskom načelniku gurani računi da platim od raznih dobrovoljni vatrogasnih društava, a samo lani u iznosu između 150 i 170 tisuća kuna – kazao nam je biljski načelnik.
Kako doznajemo iz Županijskog centra 112 Osijek, u Kopačkom ritu na području razminiranja u četvrtak je pronađena avio bomba koju bi tijekom dana djelatnici protueksplozijske zaštite pregledali i eventualno uništili.
Nekadašnja prva crta bojišta u Domovinskom ratu i dalje krije zaboravljeno oružje i druge eksplozivne tvari. Oružje je većinom sakriveno u šikarama kanala i površinama uz njih. Velika količina oružja otkrivena je i uklonjena proteklih godina, no podosta oružja i dalje prijeti. Na području Baranje još se pronalazi zaboravljeno oružje, projektili i aviobombe zaostali iz Drugog svjetskog rata. Većinom je riječ o oružju zaostalom nakon poznate Batinske bitke, a pronalazi se na oranicama, kanalima, gudurama. Najveći dio ovog oružja, zbog proteka vremena i stanja u kojem se nalazi, uništava se na mjestu nalaska.
Baranja je, dakle, posebice njezini istočni dijelovi, prepuna streljiva i ostalih minsko-eksplozivnih sredstava koji pri samoj površini zemlje leže već osamdamdesetak godina. Premda su odavno ”punoljetna”, nisu nimalo bezazlena.
Tomu svjedoče i priče pirotehničara, koji tvrde kako su još uvijek poprilično ubojita. Prije devet godina na mjestu nalaska uništene su tri avionske bombe, teške i do 250 kilograma, a sigurnosna zona tijekom njihova uništavanja protezala se na čak 800 metara… Nalazak sličnih naprava gotovo je svakodnevica stanovnika Batine i vlasnika vikendica i vinograda na brdu iznad ovog mjesta. Oružje se znalo pronaći i 20-ak kilometara južnije, poput bombe pronađene u Kopačkom ritu.
Nije tako samo kod nas. Primjerice, iz saznanja u Frankfurtu, njemački vatrogasci, policajci i pirotehničari gotovo svakodnevno tamo imaju slične intervencije. Tijekom savezničkog bombardiranja cijela Njemačka je “zagađane” neeksplodiranim avio-bombama na koje se dandanas nailazi glavom prilikom građevinskih zahvata u urbanim područjima.
foto ilustracija MUP RH