Od kada je Interneta pa do danas smo se naslušali priča stručnjaka raznih fela o sigurnosti na Mreži, no, kako je to u stvarnosti najbolje znaju sami mladi koji su jučer u Osijeku o tome progovorili iz svog ugla na debati organiziranoj u povodu Dana sigurnijeg Interneta obilježenog u Osijeku.
Dvije su grupe učenika Prve gimnazije, afirmacijska i negacijska, iznosile mišljenja braneći sasvim suprotne stavove. No, o svemu tome su na javnoj tribini govorili i oni stariji. Tako su o videoigrama kao sastavnom dijelu odrastanja govorii Ana Veočić iz Centra za sigurniji Internet, savjetnica pravobraniteljice za djecu Marijana Šego te Iva Ančić, rukovoditeljica brenda marketinških komunikacija i digitalnog poslovanja A1 Hrvatska koji je jedan od pružatelja pristupu Mreži nad mrežama.
“Za tipkovnicim i konzolom budi pod kontrolom” zajednički je nazivnik ovog skupa na kojem su se mogla čuti zanimljiva mišljenja o pozitivnim i negativnim stranama igranja videoigara i virtulnoj stvarnosti koje danas okupiraju i staro i mlado. Igranje digitalnih igara predstavlja sve većem broju roditelja i stručnjaka koji rade s djecom predstavlja izazov i otvara brojna pitanja. – ona sigurnosna, posljedica, rizika, prevencije…
Roditelji se pitaju što je djeci toliko privlačno u online aktivnostima – zajedničkim videoigrama, pitaju se krije li se s druge strane netko tko nije vršnjak njihovog dtjeteta i komunucira li s njm na neprimjeren način i tako dalje.
Održane su i dvije panel rasprave pa su tako na prvoj – “Što znači biti pod kontrolom” – sudjelovale, uz Šego i Ančić, i Lajla Jerab, predstavnica mladih Centra za sigurnijij Internet Hrvatska, Ana Mitar Šimić, radijska voditeljica i voditeljica e-sport turnira.
Druga je panel rasprava bila o “Sustavu skrbi za djecu, sigurnost i videoigre – koja je poveznica?” na kojoj su organizatori najavili kao paneliste Ivana Pakšića iz Sektora za javni red i sigurnost PU osječko-baranjske, Ivanu Čović iz Centra za pružanje usluga u zajednici Osijek i mr.sc. Mariju Kribl iz Centra za zdravstvenu zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti.