Udruga kardiovaskularnih bolesnika Osijek je s Medicinskom školom obilježila Svjetski dan srca edukativno s građanima na Trgu Ante Starčevića. Cilje je bio, kaže osječka kardiologinja prof.dr. sc. Kristina Selthofer Relatić, podići razinu svjesti uopće o zdravlju srca u općoj populaciji.
– Cilj je raditi na prevenciji dižući svijest o potrebi zdravlja srca. Ove godine je krilatica Upoznaj srce, koristi srce, svake godine Dan srca ima neku svoju krilaticu koja je ključna i nosi edukaciju s ciljem da svi saznaju odnosno osvijeste životnu potrebu da je prevencija nešto što je ključno jer samo će se prevencijom očuvati zdravlje. Onoga trena kada osoba postane pacijent onda smo u jednom drugom području liječnja koje zahtjeva neke druge specifične zdravstvene resurse i angažiranost samog pacijenta, ovisno, naravno, o ishodima kakvi će biti o tipu bolesti i mogućnosti liječnja. Dakle, cilj nam je osvijestiti građanstvo da treba voditi brigu o svim preventabilnim faktorima rizika, a to znači biti svjestan da je pušenje štetno, da je šećerna bolest direktan kardiovaskularni rizični faktor, da je arterijska hipertenzija nešto što dugoročno nosi velike kardiovaskularne rizike da je dislipidemija odnosno povišene vrijednosti kolesterola u krvi nešto što je izuzetno aterogeno i opet vodi u rizik za aterosklerozu i ishemiojsku koronoarnu bolest srca. Za preteilost, o kojoj se do sada uglavom govorilo na razini stila života i ljepote, možemo reći estetike, danas znamo da je značajan i jednako važan faktor rizika za kardiovaskularne bolesti. Zapravo potreba aktivnog fizičkog života i, naravno, duhovno i psihičko zdravlje su nužno potrebni da bismo održali naše zdravlje kardiovaskularnog sustava – pojašnjava Selthofer Relatić.
Kardiologinja savjetuje da svi, što je jako zgodno, trebaju znati svoje brojeve. ” Dakle, treba educirati građanstvo da znaju brojeve vrijednosti svog tlaka, svog kolesterola, svoje glikemije, iznosa tjelesne mase i opsega struka jer onoga trena kada netko ugleda te svoje brojeve moći će se staviti u kontekst je li nešto previsoko ili premalo pa će time početi misliti o svom zdravlju”, poručuje prof.dr. sc. Kristina Selthofer Relatić.
Ana Kovačić, predsjednica Udruge kardiovaskularnih bolesnika Osijek, kazala je da su se osnovali 2002. godine a prisjetila se početaka kada je imala lagani infarkt. “Bila sam u bolnici i tada sam vidjela da neke stvari ne štimaju i u samoj bolnici. Napravila sam Udrugu kardiovaskularnih boolesnika da bi pokrenuli stvari, da hitna pomoć ne vozi svakog našeg bolesnika na operaciju u Zagreb. Dvije sam godine “hodočastila do Zagreba da bi se riješio laboratorij za operacije, a dobi smo i dr. Ranka Ugljena koji se ponudio da bi došao u Osijek. On je obučio jednu mladu garnituru liječnika i od tada nikada više ne ide nitko na operaciju u Zagreb, sve se radi u Osijeku i svi su educirani. Inače, Udruga je okupila više od 150 članova imali smo radionice…”, prisjetila se Ana Kovačić.