Gradonačelnik Ivan Radić je na Ekonomskom fakultetu Osijeku tijekom znanstveno-stručnog dijaloga pod nazivom Regionalni razvoj u Hrvatskoj: razvojna tranzicija Slavonije iznio zanimljive podatke o korištenju alternativnih izvora financiranja gradskih projekata.
– U Osijeku, koji je prema podacima Ministarstva financija za 2022. godinu, povukao najviše sredstava iz fondova EU, trenutno se provode 84 projekta vrijednosti 350 milijuna eura. Vesele nas projekti koje ćemo uskoro početi raditi. Naime, kroz ITU mehanizam, odnosno Ministarstvo regionalnog razvoja, Gradu Osijeku je za iduće programsko razdoblje dodijeljeno čak 55 milijuna eura, što je puno više nego što smo imali, a imamo i devet jedinica lokalne samouprave manje nego u prethodnom razdoblju.
Provodit ćemo mnogobrojne projekte, od revitalizacije Zrinjevca, uređenja središta grada, kompleksa Gradski vrt, uređenja središta Retfale, biciklističkih staza u Josipovcu i Tenji, bajera na Jugu 2 i Adice u Tenji. Također, u tijeku su veliki projekti koji se financiraju iz fondova EU, poput modernizacije tramvajske infrastrukture, koja ide svome kraju i koja je preduvjet za nabavku novih niskopodnih tramvaja, također uz pomoć EU sredstava. Uskoro u rad puštamo novi pročistač otpadnih voda, koji je najmoderniji i najkompleksniji u Hrvatskoj. Uz europska sredstva tu je i pet novih vrtića – rekao je gradonačelnik spomenuvši i da Osijek bilježi rekordnu zaposlenost u posljednjih 15 godina.
Osječko-baranjski župan Mato Lukić, koji je na skupu bio sa zamjenikom Josipom Miletićem, je rekao da i Županija unazad sedam godina bilježi jako dobre rezultate.
– Osobito bih naglasio značaj nacionalnog projekta Slavonija, Baranja i Srijem kroz koji je na područje naše županije uloženo 1,1 milijarda eura. Svi strateški projekti su rezultat inicijative s naše regionalne i lokalne razine prema nacionalnoj.
Kao što se s nacionalne razine kontinuirano razmišlja o ravnomjernom razvoju svih dijelova Hrvatske, tako i mi postupamo prema razvoju svih dijelova županije, naravno uz poštivanje specifičnosti svakog područja. U gospodarstvu bilježimo odlične rezultate, gotovo nikad bolje, zaposlenost je na najvišoj razini, smanjuje se nezaposlenost, a imamo i nove strateške projekte spremne za apliciranje na javne pozive – poručuje Lukić.
Cilj konferencije bio je potaknuti raspravu o ključnim pitanjima vezanim uz regionalni razvoj Hrvatske, s naglaskom na razvojnu tranziciju Slavonije, a poseban fokus stavljen je na prilike koje pružaju zelena i digitalna tranzicija. Pa je ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić rezimirao Projekt Slavonija, Baranja i Srijem te naveo ključne uvide o strategijama i planovima Ministarstva vezanim uz razvojnu tranziciju Slavonije.
– Kroz Projekt Slavonija, Baranja i Srijem realizirano je tri milijarde eura. Od 2013. godine BDP u Slavoniji se per capita povećao 50 posto, a klasični za nešto više od 40 posto. U zadnje dvije godine na području Panonske Hrvatske vidimo porast BDP-a za četiri posto, što je iznadprosječno za EU te, ako se nastavi taj rast, mijenjat će se i trendovi, što se već događa – kaže ministar Erlić ocijenujući kako je već puno postignuto, a da će projekti doći do izražaja narednih godina.
foto Grad Osijek i Osječko-baranjska županija