Bijela kuća naredila je svim federalnim agencijama i drugim državnim tijelima da obrišu TikTok sa svih službenih uređaja. Odbor za vanjske poslove Predstavničkog doma SAD-a izglasao da se predsjedniku Joe Bidenu omogući zabrana korištenja kineskog TikToka diljem SAD-a, a predsjednik Obavještajnog odbora Senata Mark Warner objavio da će predložiti zakon kojim bi se odredio način zabrane inozemne tehnologije, kao što je TikTok koji je u vlasništvu kineske tvrtke.

Europska Glavna uprava za inovacije i tehnološku potporu odaslala je na adrese svih 705 članova Europskog parlamenta da se pojavila zabrinutost za kibernetičku sigurnost u vezi s upotrebom platforme društvenih medija TikTok , posebno u vezi sa zaštitom podataka i prikupljanjem podataka od strane trećih strana.

S obzirom na te rizike, predsjednik Europskog parlamenta i njegov glavni tajnik, u skladu s drugim institucijama, složili su se da se kineska aplikacija ne smije koristiti niti instalirati na korporativne uređaje Parlamenta kao što su mobilni telefoni i tableti. TikTok koju su već preuzeli i instalirali trebaju ukloniti što je prije moguće.

Pristup servisu također će biti tehnički blokiran. Ova se mjera primjenjuje od 20. ožujka 2023. Web pristup TikToku putem korporativne mreže, tj. korporativnih stolnih i prijenosnih računala, također će biti blokiran
Glavna uprava piše da se, osim toga, snažno preporučuje da zastupnici i osoblje, uključujući akreditirane pomoćnike europarlamentaraca uklone TikTok sa svojih osobnih uređaja.
Međunarodna lobistička organizacija koja se bavi slobodnim tržištem, Consumer Choice Center, napisala je u rezoluciji upućenoj odluci EU- proizvođači u siječnju da je vrijeme da i EU pojača mjere protiv TikToka “prije nego bude prekasno”.

Prema tom pismu EU bi trebala razmotriti – u skladu s američkom praksom – mjere za protutežu ili smanjenje utjecaja TikToka u državnim institucijama.
I Parliament Hill u Ottawi sada zabranjuje korištenje TikToka na službenim državnim uređajima. U povodu kanadske vijesti, tvrtka koja upravlja kineskom aplikacijom odbacila je zabrinutost koja se često javlja u vezi s aplikacijom, a prema kojoj bi špijunirala podatke korisnika.

Skandal s kineskim balonom dodaje još više vrućine argumentu, podsjetimo na obaranje kineskog balona jer se sumnjalo da je uređaj za nadzor nad istočnom obalom.

Najviše preuzimana aplikacija je u SAD-u 2022. TikTok sada ima više od milijardu globalnih korisnika. Njegova privlačnost među potrošačima je jača no ikada. Teksaški guverner izjavio je da kineska tvrtka zapošljava članove Komunističke partije Kine i skuplja značajne količine podataka s uređaja korisnika, uključujući detalje o internetskoj aktivnosti korisnika. Sve skupa, razmjerno bi se moglo kazati da je skoro svaki Kinez špijun – s milijardu i pol stanovnika gotovo svaki “kosooki” ima po jednog Tiktokera kojeg bi mogao pratiti, slušati… A pride imaju i još pola milijarde njih “rezervista” koji samo čekaju da postanu špijuni.
Sad čekamo samo da se i ovi naši dosjete nečem sličnom, možda čak i oduzimanju huawei modela mobitela građanima s uha i iz ruku po ulicama.
Kada bi Kinezi špijali naše političare možda bi mogli razviti glazbenu industriju plagirajući cajke u memorijama telefona, neke poput one malim Sjevernokorejankama vrlo drage Tito, Tito…