Info dan za školarce održan je u povodu obilježavanja Svjetskog dana voda u Eko centru Zlatna Greda. Riječ je o radionici “Stvori svoju rijeku” u sklopu projekta Smartriver. Osmaši OŠ Antuna Mihanovića sudjelovali su na kvizu kojim su potiknuti da u povodu Svjetskog dana voda razmišljaju o važnosti rijeka, riječnih ekosustava i očuvanja biljnog i životinjskog svijeta.
Osim kviza i crtanja baranjskog poplavnog reljefa, učenici su se o riječnim sustavima učili radeči na didaktičkoj maketi uz pomoć koje su sami modelirali reljef, odnosno mogli su praviti svoje rijeke pa tako naučiti kako nastaju riječni tokovi, razlike prirodnog toka i regulirane rijeke.

– Riječni sustavi su nevjerojatno važni ekosustavi koji podržavaju mnoge životinjske vrste i pružaju brojne koristi za ljudsku populaciju. Međutim, klimatske promjene i ljudske aktivnosti sve više utječu na riječne sustave, što ih čini ranjivima na štete i uništavanje. Učenje o riječnim sustavima i njihovoj ekologiji je ključno za zaštitu okoliša, jer razumijevanje funkcije i uloge riječnih sustava u prirodi pomaže nam u očuvanju njihove bioraznolikosti i održavanju ekosustava u ravnoteži. Osim toga, učenje o riječnim sustavima omogućuje nam da shvatimo utjecaj klimatskih promjena na ove ekosustave i kako se možemo prilagoditi tim promjenama. Stoga u Zlatnoj Gredi uvijek nastojimo educirati mlađe generacije o tim temama kako bismo bili sigurni da ćemo i u budućnosti uspjeti kvalitetno upravljati i očuvati postojeće prirodne resurse kojima raspolažemo – rekao je voditelj radionice Mislav Barić.

Učenicima je oblikovanje korita vodotoka i učenje osnovnih morfoloških značajki vodotoka bilo zanimljivo, pobjednička ekipa kviza znanja dobila je obećanje učiteljice Vesne Lerinc da će biti oslobođenja odgovaranja na satu biologije, pa je užarena atmosfera vladala do samog kraja radionice i konačne objave pobjednika. Zadnje pitanje bilo je upravo o mladunčetu jelena i košute. Bambi, bio je prvi, netočni pokušaj, da bi na kraju ipak stigao i točan odgovor – tele. Zahvaljujući ovoj i sličnim radionicama, te visokoj razini svijesti o potrebi očuvanja riječnih sustava, ovi će učenici, uz sve ostale stanovnike Slavonije i Baranje, na ovim područjima moći vidjeti tele, jelena i košutu, ali i mnoge druge životinjske i biljne vrste tijekom godina koje dolaze.

Inače, projekt Smartriver, u okviru Interreg Adrion programa prekogranične suradnje, s još 8 partnera, provode Grad Osijek i Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije, koja je ujedno i bila organizator ove radionice.
– Ovim projektom želimo povećati kapacitete riječnih područja za prilagođavanje klimatskim promjenama i promicati aktivno sudjelovanje lokalne zajednice u planiranju strategija za smanjenje rizika. Uključivanjem djece kroz ovaj info dan projekta baš na Svjetski dan voda htjeli smo ih osvijestiti o važnost očuvanja ovog dragocjenog prirodnog bogatstva koje predstavlja poplavno područje Kopačkog rita, ali i čuti njihove stavove o poštivanju prirodnog staništa, važnosti riječnih sustava, zaštiti prirodnih resursa – rekla je Ivana Mamić iz Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije.