Međunarodni dan rijeke Drave održat će se 23. rujna u organizaciji JU Agencija za upravljanje zaštićenim vrijednostima od 10 do 18 sati na Staroj Dravi u Bilju, kod drvene kućice SRD Karas Ravnatelj Igor Ružička kaže kako je cilj podići svijesti javnosti o potrebi učinkovitije i više razine očuvanja prirodnih i kulturnih vrijednosti dravske regije na međunarodnoj razini.
– Stoga Javna ustanova Osječko-baranjske županije svake godine obilježava ovaj dan kroz edukaciju, promociju rijeke Drave i život uz Dravu. Drava je rijeka duga 749 km koja povezuje alpska područja Italije, Austrije i Slovenije s panonskim područjima Hrvatske i Mađarske. Jedna je od najvećih pritoka Dunava, te zajedno s Murom i Dunavom čini veliko europsko riječno područje. Dravu presijecaju 24 hidroelektrane izgrađene u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj, zbog čega u Hrvatskoj postoji tek kratka dionica od 300 kilometara njenog slobodnog toka, do ušća u Dunav. Unatoč provedenim zahvatima pregrađivanja i regulacije Drava je danas jedna od posljednjih nizinskih rijeka u srednjoj Europi, koju još uvijek obilježava velika biološka i krajobrazna raznolikost. Područje uz rijeku Dravu, i njezin pritok Muru, u Hrvatskoj je zaštićeno od 2011. godine u sklopu Regionalnog parka Mura-Drava, koji se proteže kroz pet hrvatskih županija i pokriva vise od 87.680 ha površine. Također, to je i sastavni dio mreže NATURA 2000, a od 2021. godine je i sastavni dio petodržavnog UNESCO rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav – pojašnjava Ružička.
U događaj su na Staroj Dravi uključili lokalne udruge koje se bave sportom, humanitarnim radom, zaštitom prirode i kao i očuvanjem prirodne i kulture baštine. Prema programu održat će se ribički KUP SRD Karas Bilje za seniore.
U 9 sati su izložba fotografija “Živjeti s Dravom” – glasaj za najljepšu fotografiju s motivom rijeke Drave, pokazna vježba “Sigurnost na vodi”, “Ekološka zaštita priobalja” i pružanje prve pomoći u organizaciji Crvenog križa Darda.
U 10 sati počinju razne izviđačke aktivnosti poput postavljanja šatora i streličarstva u organizaciji Udruge izviđača Slavonski hrast, turnir “Odbojka na pijesku” u dvije kategorije: mlađe dobne skupine do 14 godina i starije dobne skupine od 14 godina. Bit će demonstriran i način uzorkovanja vode u organizaciji Hrvatskih voda, a nastavlja se starim dječjim sportovima poput skakanje u vreći, potezanje užeta i sl. u organizaciji KUU Korijeni pustare.
Također u 10 sati počinje radionica “Dravski akvarel” – sudjelovanje djece u slikanju motiva Drave i prirode u okruženju, uz vodstvo kustosice pedagoginje iz Muzeja likovnih umjetnosti.
U 12 sati je radionica “Klimatske promjene” uz sudjelovanje djece u edukativnoj radionici s naglaskom na klimatske promjene, demonstracija uzorkovanja vode u organizaciji Hrvatskih voda.
U 10:30 sati počinje edukativna šetnja “Poslušaj glas prirode”, odnosno promatranje i osluškivanje ptica, šetnja i edukacija o biološkoj raznolikosti uz Staru Dravu u organizaciji JU za zaštitu prirode OBŽ U 11 sati počinje Regata Bilje – Kopačevo – rekreativno veslanje na Biljskom jezeru u organizaciji Veslačkog kluba Biljsko jezero, u 11:30 sati počinju “Mali vatrogasci” – to je prezentacija i edukacija rada s vatrogasnom opremom u organizaciji DVD Bilje.
U 12:30 sati počinje “Razvrstavanje otpada” – edukacija o razvrstavanju otpada u kojemu će djeca moći sudjelovati, a u 15 sati počinje Biljski akvatlon – rekreativno plivanje na Biljskom jezeru u organzacji TriatIon kluba Tri-Tim Osijek.
Pripremljena je gastronomska ponuda – grah u ćupu, fiš paprikaš, šaran u rašljama, čobanac, kobasice i langošice. Organizatori napominju da je parking za sudionike i posjetitelje osiguran na ulazu u Bilje s desne strane gdje se nalaze slova BILJE.
Glavni organizator je J.U. Agencija za upravljanje zastićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije, a suorganizatori su Općina Bilje, Kulturno-razvojni centar Općina Bilje, Osječko-baranjska županija, UNIKOM, Turistička zajednica osječko-baranjske županije, Komunalno Bilje, Park prirode Kopački rit, UI Slavonski hrast, Turistička zajednica Općine Bilje – Kopački rit, Hrvatske šume, VK Biljsko jezero, SRD Karas Udruga “Tako je to nekad bilo” KUU Korijeni pustare Antunovac, LD Srnjak, Hrvatski Crveni križ, MLU, TK Tri-Tim, Hrvatske vode, Vatrogasna zajednica Općine Bilje, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Belje, Ledo, NTL i “Poslušaj glas prirode – čuvaj bioraznolikost Hrvatske.