Udruga Korijeni pustare iz Antunovca, koja njeguje tradiciju i sjećanja na život na nekadašnjim pustarama, izabrala je novu predsjednicu – Kristinu Delalić Vetengl. Predsjednica inače radi kao kustos pedagog u Muzeju likovnih umjetnosti i već dugi niz godina surađuje s udrugom Korijeni pustare.
– Iznimna mi je čast i zadovoljstvo što su me predložili i izabrali na ovu funkciju. S obzirom da sam upoznata s projektima udruge nadam se da ću sa svojim znanjem i vještinama, slušajući sugestije članova i upijajući njihova znanja i iskustva koja imaju, moći poboljšati rad Udruge kako bismo zajedno podignuli rad na višu razinu nego što je sada – kaže Kristina Delalić Vetengl.
Odmah dodaje da je u tijeku priprema edukativne izložbe u sklopu muzejske akcije u povodu Međunarodnog dana muzeja 18. svibnja. “Studenti povijesti i umjetnosti sada trenutno popisuju arhiv udruge što se tiče dokumentacije i fotodokumentacije i na temelju toga će zapravo samostalno, naravno uz mentorstvo, osmisliti i postaviti izložbu koja će imati cijeli niz popratnih sadržaja. Zapravo će se prezentirati spona mecena koji su bili na pustarama kao veleposjednici, života pustare i Muzeja likovnih umjetnosti jer zapravo bez tih mecena ne bi bilo puno eksponata u MLU. Jer, naravno, gdje ne bogato gospodarstvo puno se ulaže u kulturu pa nam je želja istaknuti tu poveznicu i predstaviti. Ovo nije prva suradnja Muzeja likovnih umjetnosti i udruge Korijeni pustare. Već smo imali jednu radionicu o Josipu Leoviću, poznatom osječkom kiparu za Ljetni atelje gdje smo u Kulturno-informativnom turističkom centru Vjekoslav Žnidarec, ivanovačkog kipara, cijeli tjedan proučavali kiparstvo Leovića i učili o pustarama i na kraju završili na dječjim igrama od kojih je najzanimljivija bila “bojanje praćkom u dalj” gdje su djeca praćkom bacala vodene balone i gađala mete. Pritom smo naučili kako se miješaju boje”, prisjetila se Kristina Delalić Vetengl.
“Glavna pustarašica” cijeni da ima mnogo toga u čemu se mogu povezati udruga i ustanova u kojoj radi.
Na skupštini je bio nazočan i načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski koji je poručio kako će Korijeni pustare, kao i do sada, imati općinsku podršku koju je Tubanjski već pokazao dajući udruzi prostor da se sada trenutni projekt kojim se Udruga bavi – Pustaraški ćošak, nađe u geodetskim okvirima. Branko Vadlja kaže kako udruga djeluje već jedanaest godina, izdali su obimnu monografiju “Pustare južno od Osijeka” u kojoj su on i Ivan Kastel obuhvatili povijest pustaraša i nekadašnjeg života. Monografija tog autorskog dvojca obuhvatila je pokušaj davanja iscrpnog povijesnog pregleda na gotovo četiri stotine stranica i sada se knjige nalaze u svim važnim knjižnicama u svim hrvatskim županijama. Odlično je to štivo koje interesira ne samo znanstvenu javnost i povjesničare nego i mnoge potomke žitelja pustara koji su se raselili po cijeloj Hrvatskoj nakon što su pustare prestale postojati.
Zdravko Šimić, jedan od aktivnijih članova Udruge, kaže nam kako su jako ponosni na dosadašnje rezultate i što okupljaju veliki broj ljudi oko udruge koja njeguje sjećanja na njihove pretke. Rado bi, dodaje on, da se mladi još više aktiviraju u Udruzi. Svi su se ujedno zahvalili i odali počast nedavno preminulom Željku Miškoviću, prvom predsjedniku Korijena pustare.