U gospodarstvu Hrvatske popriličan se broj mjera poduzima kao podrška strateškim ciljevima poljoprivrede u kojoj značajno mjesto zauzima Osječko-baranjska županija (OBŽ) sa svojih 220.000 hektara obradivog poljoprivrednog zemljišta.
Tradicionalne proizvode treba još više učiniti prepoznatljivijima
ministrica poljoprivrede
Nedavno je saborski zastupnik Goran Ivanović kazao da je to čini zasigurno liderom kada je u pitanju poljoprivredna proizvodnja, pa zato ne čudi što se upravo ta grana intenzivnije više nego prije potiče kako bi se kroz nju ostvarili veći prinosi, a time i dohodci poljoprivrednih proizvođača.

Kvaliteta
Ovaj zastupnik koji promiče ideje iz ovog poljoprivrednog kraja ne samo u Hrvatskom saboru već i u poslovnom svijetu u doticaju s ulagačima i ljudima iz branše tvrdi da je dobro što županijsko vodstvo s Ivanom Anušićem ulaže u gospodarsku strukturu koja će olakšati proizvodnju i dodatnu finalizaciju proizvoda kako Slavonija, Baranja i Srijem ne bi bili samo sirovinska baza, već prostor u kojemu finalizacijom dolazi do dodatnih benefita s proizvodima kojima se diči istok Hrvatske. Treba težiti, dodaje on, i tomu da se ne baca hrana koja možda nije mogla stići do svojih kupaca. Ivanović drži da nam u tome svijet ne smije biti uzor, jer da se prema nekim podatcima čak 35 posto ukupno proizvedene hrane u svijetu baca, a da nije ni došla na tržište, tako da, dodaje, svaki pedalj zemlje treba iskoristiti maksimalizirajući prinos, s naglaskom na kvalitetu proizvedenog.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković nedavno je u Osijeku poručila poljoprivrednicima da su poljoprivreda i hrana generalni cilj, odnosno zdrava hrana po priuštljivim cijenama, a isto tako i ekološka proizvodnja. Sve to čini Slavoniju i Baranju privlačnijom za ostanak postojećih i dolazak novih ljudi.
Tradicionalne proizvode, smatra ministrica, treba učiniti što vidljivijima i prepoznatljivijima, drukčijima, jer je to jedini put za malu i otvorenu zemlju. Od hrvatskog priključenja 2013. Europskoj uniji (EU) uspjeli smo zaštititi na europskoj razini 35 proizvoda.
Logistika
– Tri proizvoda kojima se posebno dičimo dolaze iz Osječko-baranjske županije – slavonski kulin, baranjski kulen i slavonski med. Kulen je zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla, med je zaštićen oznakom izvornosti, a još su dva proizvoda u postupku dobivanja zaštićene oznake na europskoj razini – meso crne slavonske svinje i slavonska kobasica. Nastavit ćemo tako i dalje, surađujemo s proizvođačima na specifikacijama, zahvaljujemo njima, njihovim udruženjima koji pokazuju interes i vjerujem da će im ta upornost i rad i prelazak na ovaj sustav donijeti uspjeha i dodatne vrijednosti u budućnosti. Ministarstvo poljoprivrede, zajedno sa svojim produženim rukama među kojima se posebno ističe Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH), uspostavlja poseban sustav označavanja koji je prvi put odobren od strane Europske komisije “Dokazana kvaliteta – Hrvatska”. Kad god vidite tu oznaku u trgovinama, onda ćete znati da je taj proizvod uistinu proizveden od početka do kraja ili, kako se popularno kaže, od polja do stola, u Hrvatskoj, od sirovine do gotovog proizvoda.

Počeli smo s jabukama, preko povrća, jaja, sad smo zaštitili i meso peradi te idemo dalje, kazala je ministrica istaknuvši kako pozdravlja napore Županije i Grada Osijeka na gradnji nužne gospodarske infrastrukture poput Gospodarskog centra, investicije Županije i Osijeka s Ministarstvom regionalnog razvoja, a koji uskoro počinje s radom.
Isto tako, Logističkim distribucijskim centrom Županija kani omogućiti proizvođačima da stvore dodanu vrijednost sa sirovinama koje proizvode. Vučković se slaže da će pomoći proizvođačima u sektoru voća i povrća da svoje proizvode okupe na jednom mjestu i da ih na jedinstven način prerađuju, pakiraju, dorađuju, označavaju i odvajaju jasno iskazujući ono što je ekološki proizvedeno preuzimajući oznake koje jamče sljedivost od početka proizvodnje do potrošača.
Pravi put
– To je pravi put koji će ojačati njihovu pregovaračku snagu, činiti ih snažnima prema svima u lancu opskrbe od kojih nekada osjećaju da nemaju dovoljnu podršku. S obzirom na to da smo danas u posebno izazovnim vremenima, svi se suočavamo s poremećajima koje nismo očekivali i naši poljoprivrednici na njih odgovaraju i ja im na tome čestitam što ne odustaju od investicija i što dalje ulažu. Pritom, osobito su ranjivi prije ovih poremećaja bili neki sektori stočarstva i treba iskazati zabrinutost nad određenim trendovima koji su pogoršani, zbog ovih kriza, a vezani su uz domaći uzgoj i time za prehrambenu sigurnost Hrvatske, a, ako ćemo iskreno, i za vitalnost hrvatskog ruralnog prostora – kazala jević.
Od hrvatskog priključenja EU-u zaštićeno 35 proizvoda
Marija Vučković
Pritom, osobito su ranjivi prije ovih poremećaja bili neki sektori stočarstva i treba iskazati zabrinutost nad određenim trendovima koji su pogoršani, zbog ovih kriza, a vezani su uz domaći uzgoj i time za prehrambenu sigurnost Hrvatske, a, ako ćemo iskreno, i za vitalnost hrvatskog ruralnog prostora – kazala je Vučković.
Ministrica: Preko različitih kliznih mjera pokušavamo pomoći stočarima
– U stočarstvu na drukčiji način tretiramo potpore za ovaj sektor, osobito za onaj dio koji se odnosi na osjetljivi govedarski, na domaći uzgoj kroz nacionalni strateški plan, a preko kliznih mjera, pokušavajući pomoći svima bez obzira na to jesu li mali ili veliki, bez obzira na to kojim segmentom stočarstva se bave jer svaki je vrijedan. Posebnu pozornost poklanjamo domaćem uzgoju i malim poljoprivrednim gospodarstvima u sektoru stočarstva. Naš je strateški plan vrijedan nešto manje od 3,8 milijardi eura, ova Vlada RH je prva koja je povećala nacionalni udio sufinanciranja s 15 na 20 posto kako bismo konačno zatvorili sva otvorena pitanja koja smo pošteno komunicirali u javnosti, a bila su vezana za odnose u investicijama između malih i velikih, za pravednu preraspodjelu na mala i srednja gospodarstva, a da time ne ugrozimo opstanak onih koji su također važni za našu prehrambenu sigurnost. Mislili smo i na odnos između ekološke i konvencionalne proizvodnje, Jadrana i kontinenta, koji je najveća prehrambena kralježnica i vjerujem da smo u tome uspjeli i nadamo se skorom odobrenju Europske komisije kojoj smo poslali taj plan na usvajanje u rujnu – kazala ministrica Vučković.
PRAVOVREMENO ODGOVORITI NA IZAZOVE
– Čekaju nas brojni izazovi, no, kao i do sada, nastojat ćemo svima njima odgovoriti onako kako treba, brinući se o hrvatskim kućanstvima, građanstvu, javnim uslugama, svim segmentima gospodarstva čuvajući i razvijajući proizvodnju hrane. Uvjerili smo se svi što znači hrvatska hrana, hrvatska energija, uvidjeli smo koliko nam je važno imati je dovoljno i zato u svemu što radimo u svim našim strateškim planovima nastojimo komunicirati na način da cijelo društvo osjeća važnost naših napora i planova – poručuje ministrica Vučković. FOTO OBŽ