Mons. Ivan Ćurić, pomoćni biskup Đakovačko – osječke nadbiskupije, s konvizitatorom vlč. dr. Davorom Senjaninom i čepinskim župnicima vlč. Đuricom Pardonom i vlč. Pavom Vukovcem, u sklopu kanonsko – pastoralnog pohoda, posjetio je općinsku upravu gdje je razgovarao s načelnik Dražen Tonkovcem i njegovim suradnicima o brojnim stvarima vezanim za život mještana.
Pomoćni biskup rekao je kako posjećuju župe, ali i nastoje promotriti društveni i cjelokupni kontekst u kojima se ostvaruje život zajednice, konkretno, saznati više o djelovanju Općine Čepin i što se promijenilo od njegovog zadnjeg pastoralnog pohoda 2014. godine. Naglasio je kako je važno da postoji povezanost i suradnja s društvenom zajednicom. I načelnik Tonkovac složio se kako zajednica bez vjere ne ide u pravom smjeru, te pozdravio ovaj, za njegovih mandata već treći kanonski pohod nadbiskupije Općini Čepin.
Tonkovac je izvijestio je mons. Ćurića kako je od 2014. izgrađeno puno projekata komunalne infrastrukture: odvodnja je izgrađen u naseljima Čepin i Livana, a isprojektirana je i za Čepinske Martince i Beketince, u tijeku je izgradnja brzog interneta, formirani su novi parkovi i obnovljeni postojeći, energetski su obnovljene škole, izgrađen je Centar za kulturu, tržnica, rekreacijski park u Novom naselju, obnovljena su i obnavljaju se dječja igrališta, obnovljeni su društveni domovi i sportski klubovi, dijelom putem fondova EU, a dijelom iz vlastitih sredstava.
Općina Čepin osnovala je vlastitu ustanovu Dječji vrtić Zvončić Čepin kojeg pohađa 180 djece i koji sada ima novu energiju i novi pristup odgoju. Uskoro kreće i izgradnja (proširenje) dječjeg vrtića, velika investicija vrijedna 5 milijuna eura.
Pri samom je završetku i nova nastavno-sportska dvorana, također projekt vrijedan 5 milijuna eura. Kontinuirano se saniraju ceste, izgrađene su pješačko-biciklističke staze, a ove godine gradit će se i nova dionica koja povezuje Ulicu bana Josipa Jelačiča i Ulicu kralja Tomislava, radi veće sigurnosti djece koja iz naselja Ovčara pohađaju OŠ Miroslava Krleže.
Biskupa je zanimao i kulturni život u Čepinu, o čemu ga je načelnik izvijestio kako je Općina obnovila knjižnicu, koja je općinski proračunski korisnik, pa joj je ptostor sada udvostručen. Nadalje, izgrađen je spomenuti Centar za kulturu pa je župnik Đurica Pardon iskazao zadovoljstvo što je Centar dostupan za korištenje i župnoj zajednici besplatno, te napomenuo da je kao novi župnik jako dobro prihvaćen od strane Općine i uključen u društvena događanja.
Biskupa Ćurića zanimalo je postoje li kakvi planovi za izgradnju muzeja, na što mu načelnik prezentirao projekt rekonstrukcije dvorca Adamović . Podsjetio je pritom da je obitelj Adamović i izgradila župnu crkvu Presvetog Trojstva. Dvorac je u vlasništvu države, Općina je ishodila građevinsku dozvolu, a sredstva za rekonstrukciju, tri milijuna eura, osigurala iz Urbane aglomeracije Osijek, te još samo čeka suglasnost. Vizija projekta je u dvorcu prikazati presjek povijesti cijelog Čepina; i utvrda Kolođvar, koja će ići u revitalizaciju, koristit će se za koncerte na otvorenom, imat će popratne sadržaje, a gradit će se i mali muzej od 250 kvadrata s izloženim svim predmetima pronađenim na prostoru oko utvrde. Tonkovac je izvijestio i da je Općina od prije nekoliko dana i vlasnik ljetnikovca Speiser, a objasnio je biskupu i tko je bio Ferdinand Speiser.
U Centru za kulturu pokrenuta je odnedavno i kazališna scena. Veliki projekt koji je Općina započela u suradnji s HNK Osijek je postavljanje prvog hrvatskog baleta „Jela“ na scenu. Premijera je predviđena za veljaču 2025. godine. Rekao je i kako je tvrtka Žito u parku između novootvorenih specijalne bolnice Pinima i hotela Matera postavila statuu balerine i spomen ploču Beli Adamoviću.
“Krećemo u osnivanje turističke zajednice, osnovali smo javnu vatrogasnu postrojbu, komunalno poduzeće, dječji vrtić…”, dodao je načelnik Tonkovac.
Upoznat je biskup i s Danom Općine Čepin i cijeli protokolom čija je svečana završnica svečana sv. misa na sam blagdan Presvetog Trojstva.
Biskupa je zanimala i statistika stanovništva. Iako je trenutno mortalitet veći od nataliteta, ipak se može očekivati promjena ovog negativnog trenda, jer se doseljavaju nove mlade obitelji, a gradi se i kompletno nova komunalna infrastruktura Naselja prijateljstva u kojem će biti još 200 parcela za buduće kuće i mlade obitelji. Mjera financijske pomoći obiteljima s troje i više djece uvedena 2019. se pokazala učinkovitom – iz godine u godinu se izdvaja sve više sredstava za tu mjeru, što znači da je uspješna i da je sve više obitelji s troje i više djece. Osim ove mjere, naravno, postoji i mjera pomoći za novorođene bebe.
Pozitivno je i to što je opadanju je broj kućanstava korisnika Centra za socijalnu skrb.
Što se starijih mještana tiče, Općina nema dom za starije osobe, no kontinuirano im se pomaže kroz projekte „Zaželi“.
„Lijepo se gradi i radi“, komnetirao je biskup.
Otvorena je na kraju i tema nastavka suradnje Nadbiskupije, Općine Čepin i župne zajednice. S obzirom na nedostatak svećenika planirano je spajanje župnih zajednica u jednu i izgradnja nove centralne crkve koja će biti posvećena po kanonskim pravilima, jer trenutno niti jedna crkva u Čepinu nije posvećena. Prijedlog je Općine Čepin da se po izgradnji nove crkve, postojeća crkva Uskrsnuća Kristova prenamijeni u kuću ispraćaja.