Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek donio je odluku o dodjeljivanju statusa stručne baze tvrtkama Osijek-Koteks, Massa, Alfa-Inženjering, Helion Group, NFO, Gleter, Sokol i Gradu Osijeku. Stoga je Fakultet upravo upriličio prigodnu svečanost na kojoj su, kaže prof.dr.sc. Zlata Dolaček-Alduk, dipl.ing.građ. Zavoda za organizaciju, tehnologiju i menadžment Građevinskog arhitektonskog fakulteta Osijek, tim pravnim subjektima dodijeliti status stručne baze GRAFOS-a.

Dr. Dolaček-Alduk, voditeljica projekta Održivi model stručne prakse – PRAG, kazala je da je trogodišnji projekt započeo s provedbom u ožujku 2020. financira sredstvima ESF-a s 414.811,85 eura.

Rezultati su više nego odlični. Cilj je povećanje zapošljivosti studenata, jačanje kompetencija nastavnika i svih službi fakulteta vezanih uz provedbu stručne prakse i razvoj karijera kroz suradnju fakulteta i građevinskog sektora u kreiranju realnog i u praksi prihvatljivog studija građevinarstva.
Kroz PRAG provedena je praksa za 250 studenata GRAFOS-a a uz to izrada novog, moderniziranog studijskog programa prijediplomskog sveučilišnog studija građevinarstva s praksom kao obveznim predmetom.
Voditeljica Dolaček-Alduk organizirala je rad projektnog tima u četiri radne skupine koje čini 27 djelatnika GRAFOS-a i 20 vanjskih dionika iz gospodarstva. Radne skupine izradile su program stručnog usavršavanja mentora iz prakse, osmislile model stručne prakse i pravilnike te organizirale provedbu stručne prakse za 150 studenta preddiplomskih sveučilišnih studija građevinarstva i arhitekture i urbanizma i 100 studenta diplomskog sveučilišnog studija građevinarstva.

– Početkom sljedeće akademske godine GRAFOS pokreće novi studijski program prijediplomskog sveučilišnog studija građevinarstva koji prvi puta uključuje predmet Stručna praksa na trećoj godini studija. Taj je studijski program certificiran i ujedno najvažniji trajni rezultat projekta. Za 25 polaznika je održan pilot projekt provedbe stručnog usavršavanja mentora. Deset građevinskih tvrtki odabrane su za prve stručne baze GRAFOS-a. Nabavljena je oprema nužna za provedbu stručne prakse za 100 studenata na gradilištu i 50 studenata u projektantskim uredima i uredima javne uprave – navodi Dolaček-Alduk.

Percepcija stručne prakse u kontekstu mogućnosti zapošljavanja je dobra, mentori su najčešće navodili kao osobnu prepoznavanje potencijalnih budućih zaposlenika, a studenti da je stručna praksa povećala njihove mogućnosti zapošljavanja zbog unaprjeđenja kompetencija, ali i zbog korisnih kontakata s potencijalnim poslodavcima.

– Ukupan broj studenata, nastavnika, predstavnika službi Fakulteta, građevinskih tvrtki i institucija, predavača i voditelja radionica je veći od 1200. Najvažniji segment ove impresivne brojke čini ipak 250 studenata i 106 poslodavaca koji su zajedno provodili stručnu praksu. Stručne prakse realiziran je u Osječko-baranjskoj, Zagrebačkoj te Vukovarsko-srijemskoj županiji i Zagrebu. Poslovi koje su studenti obavljali tijekom stručne prakse (projektant suradnik, pomoćnik inženjera gradilišta, pomoćnik nadzornog inženjera, suradnik voditelja projekta, rad u ispitnom laboratoriju), prema izvješćima mentora pokrivaju i opće i specifične ishode učenja stručne prakse, što upućuje na zaključak da su poduzeća u kojima su studenti obavljali praksu primjerena za postizanje ishoda učenja, te da su mentori dobro pripremljeni i motivirani. Njihova su zajednička iskustva toliko pozitivna i motivirajuća da su i prije završetka projekta potaknula intenzivno umrežavanje fakulteta i tržišta rada – zaključuje Dolaček-Alduk.