Kako jedno malo selo Brođanci, koje se suočava s brojnim izazovima, može biti predmet interesa budućih arhitekata pokazala je prezentacija studentskih radova studenata 3. godine prijediplomskog sveučilišnoga studija Arhitekture i urbanizma, Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera Osijek.

Naime, 46 studenata, podijeljenih u 15 grupa, prezentiralo je radova iz kolegija Ruralno planiranje. Studenti Arhitekture i urbanizama potvrdili su kako tradicijski sportovi i igre (TSI) zahtijevaju interdisciplinaran i na više razina pristup za njihovo očuvanje, prezentiranje i osuvremenjivanje.
TSI, osim što predstavljaju specifičnu kulturnu baštinu određenog područja koja može biti prvorazredna turistička atrakcija zahtijeva obrazovanje i aktivno uključivanje različitih stručnjaka, a među njima i arhitekata, ali i uključivanje lokalne zajednice.

Studenti su najprije obišli selo Brođanci 8.listopada i razgovarali s načelnikom općine Bizovac Srećkom Vukovićem i tako dobili uvid u izazove uređenja sela kao i želji za uređenjem/osuvremenjivanjem prostora na kojem se održavaju tradicijski sportovi i igre. Svaka grupa je nudila svoja rješenja, neki su kao polazišta naglašavali stratešku promjenu odnosa prema ruralnom prostoru, neki su dali naglasak na umrežavanju sela, neki na očuvanju i prezentaciji kulturne baštine.

Stoga su studenti, osim sagledavanje prostornog aspekta sela (demografija, promet, poljoprivreda, gospodarstvo, krajolik i dr.), TSI povezivali s lokalnom materijalnom i ostalom nematerijalnom baštinom kao i lokalnom tradicijskom gradnjom, ali su nudili i inovativna rješenja. Većina studenata arhitekture se po prvi puta susrela s TSI, no, kroz proces informiranja upoznala s njima te nudila suvremena rješenja – odnosno predlagala aktiviranje kulturne baštine.

Vježbe su vodile prof.dr.sc. Dina Stober i asistentica Nikolina Raguž-Lučić a nositeljica kolegija je izv. prof. dr.sc. Jasenka Kranjčević, vanjski nastavnik na GRAFOS-u i znanstvena savjetnica u Institutu za turizam.