Općina Čepin kreće u projekt navodnjavanja – poručuje načelnik Dražen Tonkovac pojasnivši kako je ovo poljoprivredni kraj s kvalitetnom proizvodnjom, a ideju o navodnjavanju već su nastojali pokrenuti, a sada su naišli na razumijevanje.
Općinski načelnik Dražen Tonkovac pozdravio je ideju gradnje sustava javnog navodnjavanja poljoprivrednih površina na području Čepina.
– Ova općinska uprava već duži niz godina planira vodocrpilište u Čepinu, u Ulici Kralja Tomislava, koje se više od deset godina ne koristi za pitku vodu, prenamijeniti za navodnjavanje poljoprivrednih površina. Općina je već napravla i studiju postojećih zdenaca na vodocrpilištu, koju je izradila tvrtka Vodovod – Hidrogeološki radovi d.o.o. predstavnici tvrtke upoznali su prisutne o stanju zdenaca – kazao je Tonkovac.
Romeo Jukić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj, predstavio je Program gradnje sustava javnog navodnjavanja za razdoblje 2024. – 2025. godine, u sklopu kojeg se planira i izrada predinvesticijske studije i idejnog tehničkog rješenja za sustav navodnjavanja na području Čepina.
Zaključeno je da je potrebno napraviti raspored navodnjavanja, provjeriti kakvoću vode i prikladnost tla za navodnjavanje. Općina Čepin provesti će anketu zainteresiranih vlasnika poljoprivrednih površina, dok će Osječko-baranjska županija provesti izradu analize kakvoće i količine vode u zdencima, kao i kvalitete tla.
– Izgradnjom sustava navodnjavanja stabilizira se poljoprivredna proizvodnja, umanjuju štete od suše, povećavaju prinosi i uvode dohodovnije kulture. Korisnici će imati uvjete za stabilnu proizvodnju ratarskih, povrtlarskih i voćarskih kultura, dodavanjem potrebe količine vode u pojedinih fazama rasta biljke – pojašnjava načelnik Tonkovac.
Inicijalni sastanak na temu navodnjavanja poljoprivrednih površina na području Čepina održali su u Čepinu načelnik Tonkovac s predstavnicima Osječko – baranjske županije: pročelnikom Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj Romeom Jukićem i suradnicima Majom Međurečan i Zvonimirom Petnjarićem; nadalje su sastanku nazočili i predstavnici tvrtke Vodovod Osijek: dr.sc. Jasna Zima, dipl. ing. građ., rukovoditelj Službe Vodoopskrbe, Ante Kristić, dipl. ing. građ. rukovoditelj RJ Vodoopskrbna mreža Dubravko Pichler, mag.ing.techn., rukovoditelj RJ Proizvodnja vode. Ispred Vodovod – Hidrogeološki radovi d.o.o. direktor Ivan Tolarić, mag. geol. sa suradnikom Antom Kurtovićem, mag. oec., direktorica tvrtke Meandar d.o.o. Marija Leko-Kos, Igor Lončar i Ana Moržan u ime Hrvatske vode VGO Osijek, ispred tvrtke Urednost d.o.o Matija Krnić te ispred Općine Čepin , pročelnik Krešimir Crnković i pročelnica Marica Beraković.
A evo što je i kako planirao Tonkovac još 2017. godine.
Prilika za poljoprivrednike i promjenu strukture sjetve na području Čepina je u navodnjavanju – projektu koji će provesti Općina Čepin. Naime, kako se tvrtke za isporuku vode u Čepinu – čepinska Urednost i osječki Vodovod spajaju, čepinsko vodocrpilište, kazao je općinski načelnik Dražen Tonkovac, ostalo u vlasništvu Općine Čepin.
– Naše vodocrpilište ne planiram prebaciti Vodovodu Osijek budući da tvrtka Vodovod Osijek nema potrebe za našim vodocrpilištem jer ima dostatne količine vode na svojem vodocrpilištu, odnosno zdencima u Osijeku koje Vodovod koristi za vodoopskrbu. Trenutno dogovaram kako čepinsko možemo iskoristiti na vlastitu korist, a smjer u kojem idemo jest njegova prenamjena u vodocrpilište za navodnjavanje poljoprivrednih površina. Imamo ozbiljne partnere i potencijalne korisnike tog budućeg sustava koji su već u razgovorima s Općinom iskazali interes za navodnjavanje zemljišta – kazao je te 2017. godine Tonkovac.
– Kada se ide u projket navodnjavanja, mora se osigurati navodnjavanje tijekom cijelog vegetativnog razdoblja. Ne smije se dopustiti da dođe do toga da nema vode, a to je problem s kanalima koji se nalaze oko Čepina koji nemaju tijekom cijele godine vodu. Upravo zbog toga idemo u ovaj projekt navodnjavanja iz bunara. U projekt prenamjene vodocrpilišta idemo u suradnji s Osječko-baranjskom županijom jer je Županija prijavitelj. Već smo obavili preliminarne razgovore sa Županijom koja je zainteresirana za taj projekt – kaže Dražen Tonkovac.
Čepinski načelnik pojašnjava kako je čepinski atar velik, cijela općina ima približno 9000 hektara.
Tonkovac je tada procjenjivao da bi se moglo navodnjavati oko deset posto odnosno tisuću hektara vodom iz čepinskog vodocrpilišta. Takav postotak navodnjavanja nema nigdje u Hrvatskoj. Za našu općinu to će biti velik gospodarski pomak za poljoprivrednike koji će ostvarivati prihode i povećanom proizvodnjom i većim brojem proizvoda nego što se danas proizvodi po jedinici površine. A i vodocrpilište će donositi prihode kroz određenu zaradu samom komunalnom poduzeću, a poljoprivrednicima puno veće prihode, što je doprinos općinskom razvoju i gospodarstvu. Svjedoci smo da je unatrag tri godine u našoj županiji Čepin došao na vodeće mjesto po gospodarstvu i po Fininom izvješću, što znači da je općina Čepin preuzela tron gospodarskog razvoja. Ne navodim to zato što sam načelnik, ja sam došao na tu dužnost iz realnog sektora iz poduzetništva i meni je sasvim normalno da sve usmjeravam prema razvoju gospodarstva jer jedino tako možemo ostaviti našu djecu na zemlji, a ne da danas-sutra ovo postane pustoš – zaključio je tada općinski načelnik Dražen Tonkovac.
foto Općina Čepin