Ove je godine vrijedne nagrade za izuzetna postignuća i doprinos lokalnoj zajednici Općine Tordinci od Općine Tordinci primilo šestoro građana. Nagrađeni su, navodi načelnik Davor Adžić, Petar Matanović koji je zaslužan za promicanje Domovinskog rata s područja ove općine, zatim Udruga HVIDR-a s Visa koja jako dugo surađuje s našom udrugom i svake godine odrađuje humanitarnu akciju – donesu poklone za djecu, ugoste i nas u svom mjestu.
Nadalje, priznanjem se Općina odužila i Tomislavu Jedinoviću, voditelju Kulturno-umjetničkog društva Zrinski iz Tordinaca koji i ove godine odrađuje Šokaču kraljicu – kulturnu priredbu koja je već postala brend ovog kraja i održala se po 14. puta.
Vrijedno općinsko priznanje dodijeljeno je i biskupu Reformirane kršćanske crkve u Hrvatskoj Jasminu Iliću koji je ujedno i tordinački župnik, također za promicanje cijele općine preko svoje crkve.
Nagrada je pripala i Osnovnoj školi Korođ koja je zapravo jedina škola na mađarskom jeziku na ovom području, s učenicima od prvog do osmog razreda. Nastavnica Branka Tomljenović također je nagrađena općinskim priznanjem koja je svoje posljednje godine radnog vijeka radila u Osnovnoj školi Tordinci, sada je otišla u mirovinu. Zaslužna je za zdravlje djece, promicanje sporta učeći ih tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi.
U ime nagrađenih riječima zahvale za nagradu Općine Tordince vijećnicima i načelniku uputio je biskup Ilić na svečanoj dodjeli upriličenoj na svečanosti Dana Općine Tordinci.
POJAŠNJENJA – JAVNA PRIZNANJA 2023.
- ZA OSOBIT DOPRINOS U PODRUČJU RELIGIJE – prijavu na Javni poziv za dodjelu javnog priznanja doktoru Jasminu Miliću dostavili su predstavnici Protestantske reformirane kršćanske crkve u Republici Hrvatskoj – crkvena općina Tordinci Nenad Adžić – pomoćni župnik, Vinko Kiš – propovjednik i Andrija Podrugović – crkveni starješina.
- ZA PRUŽANJE POMOĆI STANOVNICIMA OPĆINE TORDINCI VEZANO ZA BRANITELJSKA I DRUGA PRAVA TE ZA OČUVANJE SPOMEN VRIJEDNOSTI DOMOVINSKOG RATA – prijavu na Javni poziv za dodjelu javnog priznanja brigadiru Petru Matanoviću dostavili su branitelji sa područja općine Tordinci.
- ZA POSTUGNUTE REZULTATE U OBRAZOVANJU I SPORTU – prijavu na Javni poziv za dodjelu javnog priznanja profesorici Branki Tomljenović dostavila je Osnovna Škola Tordinci
- ZA PRUŽANJE POMOĆI STANOVNICIMA OPĆINE TORDINCI VEZANO ZA BRANITELJSKA I DRUGA PRAVA A – prijavu na Javni poziv za dodjelu javnog priznanja Udruzi HVIDRA OTOK VIS dostavili su branitelji sa područja općine Tordinci.
- ZA OSOBIT DOPRINOS U PODRUČJU ODGOJA I OBRAZOVANJA DJECE NA MAĐARSKOM JEZIKU – prijavu na Javni poziv za dodjelu javnog priznanja Osnovnoj školi Korođ dostavilo je Vijeće mađarske nacionalne manjine u Općini Tordinci. Ravnateljica Osnovne škole Korođ Ema Sesvećan je preuzela priznanje.
- ZA PROMICANJE I OČUVANJE KULTURNE BAŠTINE SELA TORDINCI – prijavu na Javni poziv za dodjelu javnog priznanja Tomislavu Vidinoviću dostavili su članovi Kulturno-umjetničkog društva „Zrinski“ Tordinci.
O NAGRAĐENIMA
Jasmin Milić rođen je 28. prosinca 1969. godine u Bijeljini, Bosna i Hercegovina. Studirao je teologiju u Osijeku na Evanđeoskom teološkom fakultetu, u Beču na Evanđeoskom biblijskom institutu te na Protestantskom teološkom fakultetu u Novom Sadu. Na Evanđeoskom teološkom fakultetu u Osijeku diplomirao je 1994. godine, te obranio magistarski rad 1997.
Od 1993. do 1998. godine uređivao je Kršćanski radio program “Izvori vjere”, te predavao i vodio izvanredni studij na Evanđeoskom teološkom fakultetu u Osijeku.
Za svećenika je zaređen 30. ožujka 1995. godine, te postavljen za seniora 31. siječnja 1999. godine.
Za biskupa je posvećen u Tordincima, 3. svibnja 2013. Pored biskupske službe, upravitelj je Protestantskih reformiranih župa u Tordincima i Osijeku.
Od akademske 2004./2005. godine predaje na Protestantskom teološkom fakultetu u Novom Sadu. Na istom je fakultetu do 2012. godine djelovao kao prodekan za znanost.
Utemeljitelj je Protestantskog teološkog učilišta „Mihael Starin“ sa sjedištem u Osijeku.
Od 2013.- 2014. godine voditelj je izvanrednog studija teologije te predavač pri Visokom evanđeoskom teološkom učilištu u Osijeku.
Od 2017. godine do danas gostujući je profesor na Reformiranom episkopalnom teološkom fakultetu u Philadelphiji, SAD.
Do sada je objavio jedanaest knjiga, od kojih se 4 bave poviješću reformirane crkve u Tordincima, ali i općenito Tordinaca kao mjesta i Općine. Također je objavio na desetke znanstvenih i stručnih članaka objavljenih u domaćim i stranim časopisima, od kojih su također mnogi vezani upravo za Općinu Tordinci.
Upisan je u Upisniku znanstvenika Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske pod matičnim brojem: 258510.
Na Protestantskom teološkom fakultetu u Novom Sadu obranio je 2. prosinca 2005. doktorsku disertaciju Kalvinizam u Hrvata s posebnim osvrtom na reformiranu župu Tordinci 1862.-1918.
Na Evanđeoskom teološkom fakultetu u Osijeku obranio je 3. svibnja 2013. godine disertaciju Povijesno- ustrojbeni i pravni razvoj Reformirane crkve na današnjem hrvatskom prostoru s posebnim osvrtom na hrvatsku reformiranu župu Tordinci 1862.-1952.
Protestantsku reformiranu župu u Tordincima vodi od siječnja 1999. godine do danas. Radio je na materijalnoj i duhovnoj obnovi župe nakon povratka tordinčana u svoje mjesto.
Na svojim međunarodnim putovanjima u oko 20-ak zemalja svijeta, na četiri kontinenta, uvijek je radio na promociji ne samo svoje župe već i Općine Tordinci, kao jedinstvene, multikulturalne, multietničke i multikonfesionalne sredine.
Organizirao je također i posjetu mnogih međunarodnih predstavnika Općini Tordinci, ne samo predstavnika vlastite crkve nego i značajnih međunarodnih organizacija, kao što je OpenDoors koja se zalaže za prava progonjenih kršćana.
Od početka svog službovanja u Tordincima, djelovao je u ekumenskom duhu, okupljajući na različitim događanjima predstavnike različitih kršćanskih i drugih vjerskih zajednica.
U njegovoj organizaciji je jedan hrvatski predsjednik prvi i jedini put do sada posjetio Općinu Tordinci.
Od 2009. do 2019. godine bio je vjeroučitelj u Osnovnoj školi Tordinci.
Oženjen je suprugom Tamarom, rođenom Arvaj, s kojom ima dvoje djece, sina Mihaela i kćerku Ivanu.
Profesorica Branka Tomljenović je umirovljena učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture. U Osnovnoj školi Tordinci bila je uposlena od 2003 godine dakle od samog početka djelovanja tada još Područne škole Tordinci koja ja pripadala Osnovnoj školi Zrinskih Nuštar. Osamostaljenjem Osnovne škole Tordinci 2007. godine imenovana je predsjednicom Školskog odbora te je na toj dužnosti bila sve do umirovljenja 2022. godine. Kao predsjednica Školskog odbora osobito se zauzimala za zaštitu prava i dostojanstva zaposlenika, a istovremeno se borila da zaštiti svakog učenika.
Kao učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture bila je osobito cijenjena od strane učenika jer je uvijek štitila one najslabije, ali i nagradila najzaslužnije. Učenike je učila zdravom načinu života i poticala ih je na bavljenje tjelesno aktivnošću. Svojim primjerom utjecala je na nekoliko naših učenika koji su upisali studij kineziologije.
Kao hrvatska braniteljica djeci je govorila o važnosti Domovinskog rata, te ih je upoznala s realnošću stradanja naših mjesta osobito njezinog Vukovara koji je podnio strašnu žrtvu. Strpljivo i savjesno je odgajala generacije učenika u ljubavi prema domovini, kao i vrijednosti i poštivanju svakog čovjeka. Kroz sve aktivnosti i ukupno djelovanje dala je ogroman doprinos u obrazovanju i razvoju sportske kulture na području Općine Tordinci.
Brigadir Petar Matanović je svojim djelovanjem u vrijeme Domovinskog rata i nakon povratka okupiranih područja uvelike pomagao stanovnicima općine Tordinci vezano za braniteljska i druga prava. Nesebično čuva spomen na vrijednosti Domovinskog rata. Na svim obljetnicama stradanja naših sela svjedoči i opisuje strahote Domovinskog rata kroz koji je i sam prošao. Nekoliko puta gostima sa otoka Visa držao predavanja o stradalim i nestalim osobama sa područja naše općine te ih je vodio na sva spomen obilježja.
UDRUGA VOJNIH INVALIDA DOMOVINSKOG RATA -HVIDRA OTOKA VISA je nakon završetka Domovinskog rata uvelike pomogla stanovnike općine Tordinci vezano za braniteljska i druga prava. Nesebično čuvaju spomen na vrijednosti Domovinskog rata. Svake godine u 11. mjesecu, kada se obilježava stradanje Grada Vukovara borave na području naše općine. Prošle godine donirali su opremu Osnovnoj školi Tordinci.
Osnovna škola Korođ svojom dugogodišnjom poviješću igra ključnu ulogu u životu naselja. Više je od obrazovne ustanove: intelektualno i kulturno središte, prostor zajednice, zalog budućnosti sela. Osobito je značajna za njegovanje mađarskog jezika. Većina mjesnih prigoda i programa vezani su za školu i odvijaju se uz sudjelovanje učenika. Učitelji nastoje školovati djecu koja su duboko vezana za svoj identitet i njihovo mjesto. Kroz područje književnosti, umjetnosti, glazbenih i drugih stvaralaštava njeguju mađarsku kulturu i tradiciju. Učitelji puno doprinose, te podučavaju i odgajaju učenike s velikom pažnjom, dosljedno i sa čvrstim vrijednostima, kako bi mogli napredovati u svim životnim okolnostima. Obiteljska atmosfera ustanove i učinkovitost nastave u malim grupama rezultiraju zadovoljstvom roditelja i privrženošću školi.
TOMISLAV VIDINOVIĆ rođen 6. svibnja 1971. godine. Od povratka u Tordince, nakon završetka mirne reintegracije preuzeo je ulogu predsjednika KUD-a „Zrinski“ i od tada pa do danas sudjeluje na raznim manifestacijama diljem Lijepe naše.
Tomislav je u suradnji sa Općinom Tordinci inicijator sada već tradicionalne kulturne manifestacije „Šokačka kraljica“ – revija djevojaka u tradicijskom ruhu koja ove godine bilježi svoj 14-ti rođendan.
Kao voditelj KUD-a podučava mlade plesu i pjesmama koje su se nekada izvodile u Tordincima, te na raznim manifestacijama diljem Lijepe naše predstavlja običaje po kojima su Tordinci prepoznatljivi.