Cilj općina je smanjiti troškove komunalnih poslova * Na razini Hrvatske nema interesa za ukidanje općina
Država je za projekt funkcionalnog spajanja općina izdvojila 100 milijuna kuna kroz projekt ‘‘Optimizacija sustava lokalne i područne samouprave‘‘, kojim bi se trebala stvoriti jedinstvena baza podataka o kapacitetima kojima raspolažu jedinice lokalne samouprave.
Tragom toga neke su se jedinice lokalne samouprave javile na javni poziv Ministarstva financija za dobrovoljno funkcionalno spajanje kroz određene modele suradnje. No, nisu baš zainteresirane za stvarno spajanje, odnosno za ukidanje. Funkcionalno spajanje im je, kako se čini, prihvatljivo, budući da u praksi neke već sada dosta surađuju na poslovima kao što su komunalni poslovi ili predškolski odgoj.
Manji troškovi
Ove su potpore za funkcionalno spajanje odlučile iskoristiti, prema najnovijim informacijama, i neke s područja osječke okolice, točnije dvije susjedne općine – Antunovac i Ernestinovo. Objavili su to načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski i načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić. Riječ je zapravo o već godinama prije dogovorenoj suradnji u području ekologije, odnosno gospodarenju otpadom.
“Općina Antunovac je među malim brojem općina koja je prepoznala poziv Ministarstva financija za funkcionalno spajanje te je s Općinom Ernestinovo, s kojom u zajedničkom korištenju sudjelujemo na reciklažnom dvorištu u našoj Gospodarskoj zoni Antunovac. Podnijeli smo zahtjev za spajanje, potpisali ugovor za funkcionalno spajanje i zajedničko korištenje reciklažnog dvorišta. Zatražili smo dodjelu potpore na ime poticaja za dobrovoljno funkcionalno spajanje s Općinom Ernestinovo kako bismo smanjili troškove zbog zajedničke provedbe mjera gospodarenja otpadom i korištenja Reciklažnog dvorišta, budući da zajednički snosimo sve troškove te nam je to i odobreno. Kroz funkcionalno spajanje pokušavamo uspostaviti učinkovit i kvalitetan sustav lokalne samouprave kako bismo efikasno pomogli obavljati određene poslove, odnosno usluge općina”, pojašnjava Davor Tubanjski, nadajući se da će i ubuduće, na raznovrsnim poslovima, pridonijeti funkcionalnom spajanju radi efikasnije, štedljivije i bolje lokalne samouprave.
Marijana Junušić navodi kako se njezina Općina Ernestinovo među prvima javila na poziv Ministarstva financija za funkcionalno spajanje s općinama Čepin, Vuka i Antunovac, s tim da su jedna od rijetkih općina koja je podnijela dva zahtjeva o zajedničkoj suradnji te uskoro planiraju poslati još.
Vatrogasna suradnja
“Zatražili smo dodjelu potpore na ime poticaja za dobrovoljno funkcionalno spajanje s općinama Čepin i Vuka, s obzirom na to da zajednički obavljamo poslove poljoprivrednog i komunalnog redarstva te s Općinom Antunovac zbog zajedničke provedbe mjera gospodarenja otpadom i korištenja reciklažnog dvorišta, budući da zajednički snosimo sve troškove potrebne za funkcioniranje reciklažnog dvorišta i zapošljavanja komunalnog djelatnika na održavanju dvorišta. Kroz funkcionalno spajanje uspostavljamo u zajedništvu sa susjednim općinama učinkovit i kvalitetan sustav lokalne samouprave kako bismo efikasno obavljali određene poslove, odnosno usluge. Naime, putem zajedničkih službenika sa susjednim općinama pružamo usluge komunalnoga i poljoprivrednog redara te koristimo usluge reciklažnog dvorišta, pri tome zajednički dijelimo troškove njihovih plaća i ostalih materijalnih resursa za rad, ne zapošljavajući nove djelatnike, pa tako dodatno štedimo na izdvajanjima za nova zapošljavanja i koristimo postojeće kapacitete i materijalne i financijske resurse na učinkovit način”, navela je Marijana Junušić.
Suradnja općina i gradova u osječkoj okolici širi se i na odvoz otpada. Odnedavno, primjerice, osječki Unikom odvozi smeće s područja općina Vladislavci i Bilje, a već odavno i s područja pod čepinskom općinskom upravom. Međuopćinska suradnja je i davno prije ovog javnog poziva Ministarstva uvedena na području vatrogastva. Naime, postoji zajednička Javna vatrogasna postrojba Čepin koja može sudjelovati na vatrogasnim intervencijama i izvan područja svog djelovanja (naselja koje čine općine Čepin, Vladislavci i Vuka), jer su osnivači postrojbe upravo Općina Čepin, Općina Vladislavci i Općina Vuka.
SURADNJA NA ODVOZU OTPADA I ODRŽAVANJUZbog ekonomičnosti već dulje traje suradnja Općine Čepin i načelnika Dražena Tonkovca s Općinom Vladislavci i njezinim načelnikom Marjanom Tomasom. Naime, komunalna tvrtka Komunalac iz Čepina svoju djelatnost obavlja, na temelju dogovora, i na vladislavačkom i na čepinskom prostoru. Zbog toga Općina Vladislavci sudjeluje djelomice u vlasničkoj strukturi, ima dva poslovna udjela Komunalca kojemu je osnivač Općina Čepin. Poduzeće za komunalno gospodarstvo Komunalac ima osnovnu zadaću obavljati komunalne djelatnosti i opremljeno je strojevima, osnovna djelatnost društva su pogrebne i srodne djelatnosti, odnosno briga o održavanju groblja, čistoći, urednosti i ljepoti ulica, parkova i drugih javnih i zelenih površina. No, opremljena je i za građevinske zahvate određenog obima, za dimnjačarsku djelatnost i slično.
SLABO ZANIMANJE ZA SAMOUKIDANJEMOsječko-baranjska županija podijeljena je na sedam gradova i 35 općina, ali, kako se čini, nakon raspisanog javnog poziva Ministarstva financija u rujnu, u kojem se nudi financijska potpora Vlade, interes za samoukidanjem općina, odnosno stvarnim spajanjem, slab je. Tako je, očekivano, i na razini cijele Hrvatske, jer teško je povjerovati da će netko tko vlada u nekoj od jedinica lokalne samouprave, u 428 općina i 127 gradova, gdje je 555 načelnika ili gradonačelnika, toga se i odreći. U javnom prostoru govori se kako svaka peta općina nije ekonomski samoodrživa te da veliki udjel njihovih lokalnih proračuna čine plaće zaposlenika. Navodno bi se ukinulo 85 općina ili funkcionalno spojilo 170.
foto fb Općina Čepin