Agencija za obnovu osječke Tvrđe i Muzej Slavonije okupili su jako velik broj građana u Noći tvrđava koje je, kaže djelatnica ustanove važne za gradsku povijesnu jezgru Valerija Vuković Kondža, ravnatelj viši kustos pedagog Denis Detling sa suradnicima proveo kroz izložbene postave i suvenirnicu, ali i kroz Tvrđu zajedno s turističkim vodičem Stanislavom Subotićem.

Valerija je izuzetno zadovoljna zainteresiranošću, uvijek se očekuje pun pogodak, a ovaj puta je sadržajno i kvantitivno to zapravo i bio s ovom manifestacijom.

Mnogi u Tvrđu dolaze i školuju se i misle da je ona danju samo za knjige, a noću za “cajke”. No, sada su došli po drugom pitanju. “Tvrđa je na ovaj način otkrila svoju dušu, svoje zanimljive činjenice o povijesnim osobama i događajima, ali i namjeni pojedinih građevina, poput zgrade Magistrata u kojoj se danas nalazi Muzej Slavonije, Kužnog pila na Trgu sv. Trojstva…

Osječka Tvrđa podignuta je po uzoru na nizinske nizozemske vojne fortifikacije, a planskoj izgradnji austrijske vojne vlasti pristupile su nakon oslobođenja grada od osmanske vlasti početkom 18. stoljeća. Svi smo tu po zadatku da s nje ovako obnovljene sada podignem i prašinu vjekovne povijesti i doživimo nekadašnji život u njoj”, kazala je Valerija, a od onoga što je znalački izdašno ali ukratko o Tvrđi ispričala može se napraviti knjiga.

Evo što organizatori kažu o kulturno-turističkoj manifestaciji Noć tvrđava.
Održava se na utvrđenim spomenicima kulturne baštine na području Hrvatske, Crne Gore te Bosne i Hercegovine – triju zemalja obuhvaćenih programskim područjem Interrega IPA CBC HR-BA-ME. Prvo izdanje regionalne kulturne manifestacije Noć tvrđava – Night of Fortresses održano je krajem travnja 2022. godine. Organizatori ove jedinstvene manifestacije partneri su na projektu FORTITUDE: Tvrđava kulture Šibenik, Grad Banja Luka, Grad Karlovac i Opština Bar.
Projekt FORTITUDE ima za cilj poboljšati kulturno-turističku ponudu u gradovima s utvrđenom baštinom u prekograničnom području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, te podići svijest o potencijalu i važnosti valorizacije kulturne baštine kao generatora razvoja kulturnog turizma. Zbog toga je strateški važan cilj projekta i jačanje umrežavanja i suradnje među upraviteljima utvrđene baštine prekograničnih područja kroz pokretanje nove zajedničke inicijative – prekogranične kulturne manifestacije pod nazivom Noć tvrđava.
Muzej Slavonije svim posjetiteljima omogućio je besplatan ulaz od cijeli dan, mogli su razgledati izložbe Moleraj: tehnika oslikavanja zidova šablonama i valjcima; Doviđenja kuno, dobro jutro euro! i novootvorenu gostujuću izložbu MUO u Slavoniji, Slavonija u MUO, nastalu u suradnji s Muzejom za umjetnost i obrt iz Zagreba. Također, u muzejskoj suvenirnici mogli su kupiti muzejske publikacije po sniženoj cijeni.
U kasno sunčano poslijepodne započela je vođena tura po osječkoj Tvrđi. Građane je proveo turistički vodič.