U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje održan je međužupanijski stručni skup za učitelje i nastavnike povijesti kojima su zapovjednici i sudionici Domovinskog rata iz prve ruke govorili kako su obranjeni Osijek i njegova okolica.
Hrvoje Knežević, prof. viši savjetnik za povijest, kaže da su dobili dublji uvid u tadašnje događaje. Damir Buljević podsjetio je na početak rata na osječkom području, Dubravko Lažeta je govorio o predratnoj situaciji, Dubravko Pancić o doprinosu 106. brigade, a profesorima su iskustva prenijeli i Eduard Bakarec, Ištvan Mihalik, Zlatko Boras, Petar Mlinarević, Jelena Červenjak Moniček i Dunja Irha Baričević.
Cijeli je znanstveni skup zabilježio slikom i riječju Dražen Jurmanović, u ratu maloljetni branitelj, a danas predsjednik Veteranske udruge maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata Hrvatske i glavni urednik portala koji iscrpno prati aktivnosti braniteljske populacije www.portal-veterani.info .
– Približili smo profesorima temu obrane Osijeka i šire okolice. Činjenica je da je Hrvatska bila ugrožena po pitanju svog opstanka, najžešće su se borbe vodile u Slavoniji, od Vukovara do Osijeka, branitelji s prve crte obrane i njihova žrtva su pridonijeli slobodi i tome da Osijek ostane nepokoreni grad.
Ovo je bila prilika da pred profesorima svjedočimo i upoznamo dodatno s tom temom iz prve ruke kako bi oni mogli na svojim radovima i pred školskom djecom prenijeti tu istinu i možda neke radove, domaće zadaće, doktorate i tako dalje raditi – pojasnio je branitelj Damir Buljević koji je, kako je bio i ratni zatočenik, sada i predsjednik podružnice Osječko-baranjske Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora (www.logorasi.eu).
Knežević kaže da se na ovakav način razvija empatija i kultura sjećanja na Domovinski rat.