Djelatnici Javne ustanove za zaštitu prirode Osječko – baranjske županije su, kaže ravnatelj Igor Ružička,
u sklopu svojih redovnih aktivnosti stalno na terenu. Ovaj puta su obavili monitoring ciljne vrste Vidre (Lutra lutra).
Monitoring je odrađen na području ekološke mreže Lonđa, Glogovica i Breznica.
Djelatnici su uspjeli prisutnost te vrste zabilježiti na sva tri transekta na području te ekološke mreže.
Posao im je bio ovaj puta ugodniji, uz vidru, zabilježeni su i prvi znakovi proljeća, a to su brojne prelijepe proljetnice.
Ova plaha i teško vidljiva životinja najveća je europska kuna i spada u red zvijeri. Kopnena je životinja koja se savršeno prilagodila životu u vodi i uz nju, pa je tako smatramo najboljim plivačem od svih kopnenih zvijeri.
Njezino gusto i vodonepropusno krzno, plivajuće kožice na nogama, masni sloj ispod kože, jaki mišićavi rep samo su neke od prilagodbi koje joj omogućavaju nesmetan i dugotrajan boravak u vodi.
Veliki je predator, hrani se pretežito ribom, ali i drugim vrstama poput vodozemaca, rakova, ptica, manjih sisavaca i vodenih kukaca.
Vidru je jako teško uočiti u prirodi. Aktivna je noću, a na prvi znak opasnosti sklanja se u gusto obalno raslinje ili u svoja skloništa u ili uz obalu. Njezinu prisutnost najlakše ćemo uočiti tražeći znakove uz obalu, kao što su tragovi u blatu ili snijegu zimi, ili izmet i želatinozne izlučevine intenzivnog mirisa koje služe mužjacima za markiranje teritorija (izrazito su teritorijalne životinje).
Nije rijetkost u rano jutro vidjeti je kako pliva u potrazi za plijenom. Pri elegantnom plivanju vidre ostavlja za sobom val u obliku slova U, a izvan vode proviruju joj samo oči i nos.