Prvobitna je ideja bila da se napravi fontana na kružnom toku nekadašnjeg “čepinskog ipsilona”, ali kako s novim prometnim rješenjem promet teče kao pjesma čovjek gotovo može pomisliti da je u skladu s time taj cestovni objekt ukrašen violinskim ključem.

No, veza je s novopostavljenom glazbenom skulpturom ipak druge vrste. Postavljena je u spomen Beli plemenitom Adamovichu Čepinskom, skladatelju prvog hrvatskog baleta “Jela”, a u povodu Međunarodng dana glazbe.

Ovaj je općinski poduhvat inspiriran bogatim glazbenim nasljeđem Bele pl. Adamovicha Čepinskog koji je rođen 1856. godine u Čepinu kao sin Ladislava i Oktavije rođene pl. Mihalović i izdanak je poznate slavonske plemićke obitelji Adamovich Čepinski.

Skluptura je nastala u suradnji Akademije za umjetnost i kulturu i Općine čepin, a autorica skulpture je profesorica Akademije Margareta Lekić.

Načelnik Općine Čepin, Dražen Tonkovac smatra da je zbog povijesne važnosti Općina htjela označiti loakciju, a nova skultpura nije samo umjetnički elemet već i poticaj za zajedništvo i ponos mještana.
No, nije se samo na tome stalo. Naime, Belin glazbeni opus obuhvaća gotovo 50 djela, ali je najpoznatiji kao skladatelj prvog hrvatskog baleta “Jela” koji se održao samo jednom i to prije više od sto godina u Zagrebu, nakon toga novih uprizorenja nije bilo.

Stoga je potpisan ugovor o koprodukciji Općine Čepin i Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku na projektu scenske pripreme, realizacije i izvedbe “Jele” koja će se održati na Valentinovo.
Intendant HNK Osijek Vladimir Ham smatra da je vrlo važna da se koljevka prvog hrvatskog baleta nalazi neposredno kod Osijeka te je logična suradnja s Općinom Čepin.

Ham je staknuo kako sve to ne bi bilo moguće bez suradnje Općine Čepin koja, uz početnu inicijativu, i sufinancira projekt.
Ham je najavio da će domaće snage biti dio ove predstave pod vodstvom Vuka Ognjenovića.
foto Općina Čepin