U Atriju Arheološkog muzeja u Osijeku, 17. prosinca, u 16 h, obilježit će se Dan Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga.

Tradicionalno, obilježit će se Svečanim koncertom i dodjelom nagrada zaslužnim pedagozima i školi.
– Ove godine Glazbena škola Franje Kuhača Osijek domaćin je tog svečanog događaja te će primiti nagradu za najuspješniju glazbenu školu u 2022. godini.

Voditeljica je Uršula Tolj – kaže Frano Matušić, prof., predsjednik Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga.

NAJUSPJEŠNIJA RAVNATELJICA 2022. GODINE
Sunčana Bašić, prof.

NAGRADA ZA ŽIVOTNO DJELO
mr. art. Valentin Veljko Škorvaga, prof. savjetnik

GODIŠNJE NAGRADE:
Antonija Poljuha, prof. mentor
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete

Ivan Oškera, prof. mentor – GŠ Vatroslava Lisinskog Bjelovar

Saša Bastalec, prof. mentor – Glazbeno učilište Elly Bašić, Zagreb

Željko Andrić, prof. mentor – GŠ “Blagoje Bersa” Zadar

Paolo Peruško, prof. savjetnik – Umjetnička škola Poreč

Posebna nagrada za doprinos glazbenom obrazovanju
Ladislav Račić, prof. – Rock akademija Zagreb – Glazbena škola Ladislav Račić

GLAZBENA ŠKOLA KROZ POVIJEST
Glazbena škola “Franje Kuhača” Osijek je 2021./2022. obilježila 190. obljetnicu javnog glazbenog školstva u Osijeku i 100. godišnjicu kontinuiranog rada GŠ Franje Kuhača Osijek.
Prva javna glazbena škola u Osijeku osnovana je 1831.g., kolijevka je glazbenog obrazovanja Istoka Hrvatske. Kroz višestoljetnu povijest Škola je svojim radom odgojila brojne istaknute umjetnike čija se imena mogu naći u institucijama obrazovanja na svim razinama, kao i umjetničkim i kulturnim ustanovama u Hrvatskoj i Europi.
Kroz svoju je bogatu povijest, kao jedina srednja glazbena škola, obrazovanjem učenika – budućih nastavnika i osnivanjem područnih odjela, udarila temelje i omogućila napredak mnogim osnovnim glazbenim školama Slavonije i Baranje (Vukovar, Beli Manastir, Valpovo i Belišće, Đakovo, Donji Miholjac, Županja, Našice , Vinkovci). Škola je dobitnica brojnih nagrada kao što su: Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima 1971., Zlatna plaketa Grada Osijeka 1972., Zlatna plaketa Grb grada Osijeka 1995. i nagrade Osječko-baranjske županije za izuzetne rezultate na polju odgojno-obrazovne djelatnosti 1996.
Ravnatelj prof. Josip Uglik 2010. za svoj je rad dobio nagradu Pečat Grada Osijeka za izuzetna postignuća u prosvjeti i kulturi. Kroz godine mnogi profesori su dobili prestižne nagrade za svoj rad kako od strane Grada, Republike Hrvatske te HDGPP- a npr:Teodora i Teodor Sobotić, Jelena Burić, Eva Huhn, Vesna
Jaić, Mirko Hrženjak, Vesna Caufal Jaić, Sunčana Bašić, Nikoola Božić .
Školu je u 2021./2022. pohađalo 448 učenika u redovitom programu osnovne i srednje škole te pripremne naobrazbe, osnovne škole suvremenog i klasičnog baleta a uz program početničkog solfeggia broj polaznika se zaokružuje na 479.
Nastava se izvodi na 12 stručnih odjela na tri lokacije, zaposlenih je 73 djelatnika čiji su rad i ljubav prema svome pozivu ugrađeni u brojne aktivnosti na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini koji prati i velik broj postignutih priznanja.
Škola je 2020./2021. ponovno dobila i općeobrazovne predmete u srednjoj školi te je postala cjelovita obrazovna ustanova za učenike glazbenog usmjerenja u srednje škole. Zadnjih pet godina, Škola je proširila djelovanje, pokrenut je novi program Udaraljki, proširen je program Tambura, Klasičnog baleta. Škola djeluje inkluzivno za slabovidnu i slijepu djecu na osnovnoškolskoj razini, te surađuje s Centrom za autizam u Osijeku. GŠFKOS je i jedna od nositelja glazbenog života grada, županije i regije. Učenici redovito sudjeluju u javnim događanjima (proslave važnih obljetnica, otvorenja izložbi, manifestacija, znanstvenih i stručnih skupova i dr.).
Ostvaruje suradnju s glazbenim školama (GŠ V. Lisinskog, Zagreb, GŠ I. M. Ronjgova Rijeka i Muzičkom školom Subotica, GŠ Mirko Dušek, Tuzla, te I. M. Ronjgov Pula). Kao partner Gradu Osijeku u Koncertnom
ciklusu grada, na pijanističkim koncertima, surađuje s Gradskom mladeži te je pripremala i organizirala niz koncerata umjetnika iz Hrvatske i inozemstva.
Škola je ostvarila i izdavačku djelatnost izdavanjem notnih zapisa. Više od 40. godina suorganizator je i partner Glazbene mladeži Osijek Memorijala Franjo Krežma za mlade gudače i Darko Lukić za mlade klarinetiste (kroz tri večeri) kojima promiče vrijednosti glazbenog obrazovanja. Na prvoj koncertnoj večeri nastupaju, na prijedlog GŠFKOS pobjednici HDGPP natjecanja, te komorni ansambli istih temeljnih instrumenata. Na drugoj nastupaju studenti iz zemlje i inozemstva. Završni solistički koncert povjeren je mladom solisti koji je u svojoj biografiji zabilježio, osim međunarodnih uspjeha, obavezno i nagrade
HDGPP-a. Tradicionalna manifestacija Glazbeni tjedan obilježila je koncertnu povijest Osijeka na kojem je Škola ugostila mnogobrojne glazbene škole.
GŠFKOS od 1999. je domaćin i organizator EFTA međunarodnog natjecanja mladih pijanista Dore Pejačević. Na natjecanju je sudjelovalo više od 500-tinjak učenika iz zemlje i svijeta. Učenici i profesori svake godine ostvaruju veliki broj javnih nastupa (izložbe, promocije, skupovi, simpoziji, predavanja i sl.).
Škola surađuje sa Županijom Osječko-baranjskom, TZ županije i Gradom Osijekom (Dani Drave, Noć muzeja, Festival cvijeća, Advent u Tvrđi, OLJKIĆ, Ferrivi polumaraton i dr.). Trio Šubarić ostvario je zapažene nastupe.
Istaknuta je i suradnja s brojnim udrugama koje promiču različitost i građansku kulturu (Židovska općina, Nansen dijalog centra Osijek, udruga Breza, Nepkor, Podunavskih Švaba).
Zborovi uspješno surađuju s udrugama i glazbenim školama (ističe se nagrada Hrvatskog glumišta za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 god. 2016. u suradnji s HNK Osijek – mjuzikl Moje pjesme, moji snovi).
Škola je poznata i po svojoj humanitarnoj djelatnosti sudjelovanjem u raznim humanitarnim kampanjama
(“Ljubav to si ti”, “Marijini obroci”, “Pod Euterpinim okriljem 2018.”, “Prošetajmo zajedno”, “Veliko srce malom srcu”, “Vigor”, “Matija Hendl”).
GŠFKOS njeguje dugu tradiciju školskih projekata kroz međunarodna natjecanja i putovanja (Venezia in musica, Interkulturalni susreti Kuhačevaca u Švicarskoj, Tuzli, Italiji), edukacijski serijal “Na svome putu”, Projekt Pandau- Norman, eTwinning projekt “Ja i sva moja lica”, Virtual museum night 2022., “Pet koraka do istine- Dani medijske pismenosti 2022., “Igrom do znanja i zabave 2” a projekti su nagrađeni nacionalnim i europskim oznakama kvalitete. U planu su projekti “Krežmin 160. rođendan”, “Gudalom se služim i ljestvice kužim”, “We grow with music”, “Piano Pyramid”, “Međunarodna glazbena škola Osijek”). Klavirski odjel 2021/2022. pokrenuo je natjecanje Damir Sekošan na državnoj razini. GŠFKOS sudjeluje svake godine na HDGPP natjecanjima i ostvaruje zapažene rezultate.
Zapažen rad u HDGPP ostvarili su ravnatelji prof. Vjekoslav Burić i prof. Josip Uglik. U mandatu sadašnje ravnateljice prof. Sunčane Bašić Škola je sudjelovala na županijskim natjecanjima (126 nastupa), državnom (57 nastupa). Osvojena su 9 Oskara znanja. Škola redovito sudjeluje na međunarodnim natjecanjima
u inozemstvu i osvaja brojne nagrade. Puhački odjel može se također pohvaliti međunarodnim nagradama (WoodWind and Brass u Varaždinu, Lions Grand Prix .i mnogim drugim). Nagrade se osvajaju i na području
općeobrazovnih predmeta. GŠFKOS kroz svoju bogatu povijest razvija suradnju s Muzičkom Akademijom Zagreb (klavirski odjel), Pedagoškim fakultetom u Osijeku, Akademijom za kulturu i umjetnost u Osijeku.
Nastavnici sudjeluju aktivnim izlaganjima na simpozijima, skupu “Pajo Kolarić i njegovo doba”, Kreativne riznice Ekonomskog fakulteta u Osijeku, radionicama “I ti možeš biti glazbenik”, “Meandrina glazbena meditacija”, “Odgovoran pristup postavi dječjeg glasa”, “Vodikova guslačka rapsodija” i mnoge druge.
U školi se održavaju masterclass tečajevi istaknutih profesora iz zemlje i inozemstva. Odjeli suvremenog plesa i klasičnog baleta surađuju s HNK u Osijeku u realizaciji baletne predstave Orašar. GŠ u Osijeku ponosna je na uspjehe svojih učenika i pedagoški rad svojih nastavnika, na projekte i javno kulturne aktivnosti. Škola je bila i ostala nositeljica kulturnog, umjetničkog i obrazovnog života Osijeka i cijele Slavonije i Baranje.