Dio osječke “socijale” uključen je u rad za opće dobro bez naknade već izvjesno vrijeme u sklopu gradskih poduzeća i tako odrađuje za socijalnu naknadu koju prima od države. Jučer je dogradonačelnik Dragan Vulin o načinu organizacije radova izvijestio na Sjenjaku gdje su zaposleni čistili naselje udruženi s dijelom Unikomove Čistoće. Grad Osijek je prvi je i jedini od većih gradova koji je uveo ovakav aranžman u skladu sa zakonskim odredbama, svi imaju tu obvezu.
Rade pola radnog vremena
– U Osijeku je radno sposobnih 420 korisnika zajamčene minimalne naknade, popis je dobiven od Zavoda za socijalni rad Osijek, imamo ukupno 63 aktivna korisnika koji rade u GPP-u, Unikomu, Ukopu i Tržnici. Rade najjednostavnije poslove po 90 sati mjesečno, do sada su iskustva iznimno dobra. Želimo postići da se ti naši sugrađani osjećaju korisno i vrate društvu ono što im ono daje, a vjerujem da će mnogima biti poticaj da se lakše i aktiviraju na tržištu rada – kazao je Vulin napomenuvši da gradske tvrtke mogu primiti sve, posebice u sezonskim poslovima ili u higijeni grada.
Građani će, uvjeren je dogradonačelnik, vidjeti promjene i rezultate.
Još se obavljaju razgovori s ostalim korisnicima naknade, do sada je 140 prihvatilo angažman. Vulin je napomenuo da je broj nezaposlenih u gradu 11 posto manji ove veljače u odnosu na prošlu godinu. Oni koji odbiju prihvatiti angažman ukinut će im se zajamčene minimalne naknade čime će se rasteretiti gradski proračun. Dodao je da će ići u reviziju mjera koje provodi gradska uprava pa će se pomoć moći povećati za one kojima je ona potrebnija.
Čiste četvrt po četvrt
Pandžić, direktor Unikoma, kaže da je 45 radnika prijavljeno u njegovu firmu i raspoređeni su u tri radne jedinice Unikoma.
– Dobivaju odijela kako dolaze, u Čistoći je 30-ak ljudi, u Zelenilu 10-ak i u ZOO-u 5 ljudi. Svi imaju nadređenog voditelja koji brine o njima dok su s nama. Reakcije su dobre, ugovori su potpisani za naredna tri mjeseca. Trebao bi nakon toga biti kontinuitet, imamo potreba kroz godinu za sezonskim radnicima, morat ćemo ih manje tražiti ukoliko ovi ljudi zadovolje.
Kod nas je tako da posla u jednom trenutku ima dosta, a onda opet malo manje. Sve ćemo koordinirati s Gradom”, kazao je Pandžić dodavši da je dogovoreno da će raditi četvrt po četvrt da se pokupe grane i lišće.
Mnogima će biti ukinute naknade
Romana Kovačević, pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo, konkretizirala je situaciju s brojkama. “S dostavljenog nam popisa s 420 imena 149 korisnika se pristalo uključiti u rad bez naknade, 129 ih je odbilo, 104 korisnika se uopće nisu odazvala pozivu na razgovor, i 49 osoba je izuzeto zbog odredbi koje predviđa Zakona o socijalnoj skrbi. Popis onih koji su odbili moramo dostaviti Zavodu za socijalni rad koji će preispitati prava i vidjeti hoće li im se ukinuti naknada ili smanjiti za udio člana kućanstva koji je odbio rad za opće dobro. Za radno sposobnog jamca naknada je 137 eura, a za člana, odraslu radno sposobnu osobu, 92 eura.
Poslat ćemo podatke Centru, odnosno Zavodu, i o osobama koje se nisu odazvale koji će preispitati zašto nisu, a utvrde li da postoji neopravdan razlog ukinut će se zajamčene minimalne naknade i takva osoba ne može ponovno ostvariti naknadu u roku od devet mjeseci. Sve su to mjere koje su propisane Zakonom o socijalnoj skrbi”, navela je Kovačević.
Ironija – Unikom mu odbio zamolbu za posao, a sad u njemu radi zabadava
Svetislav Nikolić je glava tročlane obitelji koja je kompletna prihvatila rad kako ne bi izgubili naknadu. “Došao sam raditi u Unikom pošto primamo socijalnu pomoć od 230 eura, kao što su došli raditi i supruga u Unikomu i moj mali u GPP-u. Da nisam prihvatio odbili bi mi od socijale. Tražio sam ja ovih godina i dalje posla ali nisam ga mogao naći, bar za stalno i nešto konkretnije. Ovo je dobra ekipa. radimo, sve je u redu, sa šefovima zadovoljni…
Kako preživljavam? Pa nekako dođem do nečega, nekad radim, sve zavisi, kad me netko pozove hoću raditi. Svugdje su me odbijali gdje sam poslao zamolbe, i u Unikomu i u Vodovodu… Ja sam pomoćni vodoinstalater, a bilo bi mi drago da me Unikom zaposli za stalno”, optimističan je Nikolić.